Alkoller ve Yağ Asitleri

Whatsapp ile Paylaşın

Polihidrik Alkoller

Alkid reçineleri oluşturan uygun polihidrik alkoller, gliserol, etilen glikol, dietilen glikol, propilen glikol, dipropilen glikol, trimetilol propan, pentaeritrit ve bunların karışımlarından seçilir. Tipik olarak TMP, gliserol ve pentaeritrol, mevcut buluşa göre alkid reçinelerinin türleridir.

Poli- Ve Dikarboksilik Asit (Anhidrit)

Polihidrik alkoller ile polikondensasyonu gerçekleştirmek için poli- veya dikarboksilik asitler de kullanılabilse anhidritleri alınır. Maleik asit anhidrit, ftalik asit anhidrit ve bunların karışımlarıdır.

Doymamış Yağlar Ve Doymamış Yağ Asitleri

Tek bazlı doymamış yağ asitlerinde veya trigliseritlerde çift bağların varlığı, bu malzemelerin havayla sertleşen özelliklerine yol açar. Genellikle modifiye edilmiş alkid reçineleri “yağ uzunluğu” sınıflandırılır. Bir “orta yağ uzunluğu”, monobazik yağ asitlerinin miktarının %40’tan az olduğu anlamına gelirken, “yüksek yağ uzunluğu”, %40 ila 70 yağ asitleri içeren bir reçine anlamına gelir. 

Doymamış yağlar veya doymamış yağ asitleri, boya ve cila yapımında kullanıldığında geliştirilmiş film oluşturma özelliklerine sahip modifiye alkid reçineleri elde etmek için kısmen dikarboksilik asitlerin yerini almak için kullanılır. Uygun ayçiçek yağı, aspir yağı, soya yağı, hint yağı, zeytinyağı, keten yağı ve bunların karışımlarıdır.  Yağ asitleri spektrumunu gösteren sentetik trigliseritler de alınabilir. Genellikle trigliseritler yerine yağ asitlerinin kullanılması tercih edilir.  Palmoleik asit, oleik asit, elaidinik asit, linolik asit, linoleik asit, konjuge linoleik asit, risinoleik asit, gadoleik asit, behenik asit ve bunların karışımları, doymamış yağ asitlerinin miktarının  en az %30 olması kaydıyla, doymuş yağ asitlerini de içeren ticari olarak temin edilebilen yağ asidi karışımlarını içerir. Diğer yandan yağ asitleri, kişinin elde etmek istediği özelliklere güçlü bir şekilde bağlıdır. 

Doymamış Dialkil Amidler

Doymamış yağ asitlerine dayalı dialkil amidlerdir dialkil amidler, oleik asit, ayçiçeği asidi, soya asidi veya uzun yağ asidinden türetilir.  Dialkil amidler, dimetil amidleri temsil ederen çok tercih edilen reaktif çözücüler, oleik asitten veya uzun yağdan türetilen dimetil amidlerdir.

Alkid Reçine Bileşimleri

Viskoziteye ve istenen aktif maddeye bağlı olarak geleneksel organik çözücülerin tamamen veya kısmen değiştirilmesi mümkündür.  Dialkil amidler ve organik çözücülerin karışımı kullanılır. Doymamış dialkil amidler, nihai ürünlerdeki aktif madde içeriğinin ağırlıkça en az %60 ve tercihen %70 ila 85 olduğu miktarlarda kullanılır. Doymamış dialkil amidlerle karışımlarda kullanılmaya uygun çözücülerdir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir