Hümik Asit Nasıl Yapılır?

Humik Asit Yapımı
Whatsapp ile Paylaşın

Hidrofilik asidik yapıda fonksiyonel gruplara sahip olan aynı zamanda hidrofobik grupları içeren heterojen bir karışımdır. Hümik asitler su varlığında hümik molekülleri bitkilerin yapraktan döllenmesi, yaprağın su tutma oranı fotosentetik yapıda iyileşme ve antioksidan metabolizma gelişimi üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Bazı topraklarda bulunan besin maddeleri topaklanma yaparak toprak içerisine geçişi engellenmektedir. Toprakta bulunan bu besin maddelerinin çözülmesi için hümik asit kullanılmaktadır.

Tarımsal alanda kullanımı sıvı formdadır. Gübreleme işlemlerindeki kullanım amacı tamamlayıcı özelliğidir. Bu alanda toprakta bulunan besin maddelerinin çözülmesi sağlanarak oradan bitki köklerine ulaşması sağlanır. Bitki kökleri de bu besin maddelerini absorbe ederek beslenir.

Hümik Asit Formülü Nasıldır?

Kullanılan maddeler aşağıdaki gibidir.

Bunlar;

Hümik asit çözeltisi yapılırken 9 lt Su içerisine 140 gr Potasyum Hidroksit ve 1400 gr Leonardit eklenerek Leonardit çözülene kadar karıştırılır. Bu süre yaklaşık 2 gün sürebilir. Leonardit çözüldükten sonra elde edilen çözelti 2 gün dinlendirilmesi gerekmektedir.

Kullanımı Nasıldır?

Elde edilen hümik asit damlama yöntemi ile kullanılacak ise öncelikle süzgeçten geçirilmelidir. Aksi durumda damlama sisteminde tıkanmalara neden olacaktır. Bu çözelti kullanılmadan önce 1 ton su için 1 Lt hümik asit eklenerek seyreltilmesi gerekmektedir.

Hümik Asit Hazırlanışında Potasyum Hidroksit Neden Kullanılır?

Potasyum hidroksit, hümik asitlerin çözünürlüğünü artırır. Böylece hızlı ve etkili bir humik asit üretimi sağlar. Ayrıca üretim maliyetini düşürür.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir