Lityum Nikel Kobalt Oksit

Whatsapp ile Paylaşın

Sulu olmayan elektrolitlerden bazıları, lityum ikincil pilde kullanılabilen ve aynı zamanda lityum nikel kobalt oksit (ve bunun alüminyum ikameli bileşikleri) ve lityum nikel manganez kobalt oksitin bir kombinasyonu olan bir pile pozitif elektrot malzemeleri sağlar. Lityum nikel kobalt oksit ve lityum nikel manganez kobalt oksitin harmanlanmış bir kombinasyonu olan, sulu olmayan bir elektrolit lityum ikincil pilde kullanılabilen bir pozitif elektrot malzemesidir.

Lityum nikel kobalt oksit, lityum iyon pilleri için mükemmel katot malzemesidir.

Nitelikleri Nelerdir?

  • Coulomb/g veya daha genel olarak Ah/kg cinsinden ölçülen yüksek özgül kapasite ve yüksek hız (güç) kapasitesidir.
  • LNCO, yaklaşık 200°C veya daha yüksek sıcaklıklarda ve şarjlı durumdayken, bir LIB hücresindeki organik elektroliti oksitleyerek, pil bileşenlerinin termal kaçmasına veya bozunmasına neden olabilir. 

Bir LIB Tasarımı Nasıldır?

  • Güvenlik,
  • Elektrolit,
  • Ayırıcı,
  • Anot ,
  • Hücre aşırı şarj koruma devresi,
  • Genel güvenliği, bir hücre tasarımı ve/veya pil paketi tasarımı sorunudur.

Lityum Nikel Kobalt Oksit Teknolojik Aletlerde Neden Bulunmaz?

Yüksek enerjili hücreler gerektiren cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniği ve yüksek enerjiye ihtiyaç duyan elektrikli aletler için,  kayıplara neden olma ihtimalinden dolayı LNCO (Lityum Nikel Kobalt Oksit) kullanılmamıştır.Termal kayıpların oluşmasını engellemek için LNCO içerikli Lityum İyon pil hücresi yerine, bu LNCO içerikli batarya hücresine Manganez ilave edilir.

Lityum nikel manganez kobalt oksit LNCO ile aynı kristalografik yapıya sahiptir, yani katmanlıdır. Malzemedeki metal levha tabakasına manganez ilavesi, ayrışma sırasında salınan oksijen miktarını azaltarak malzemenin güvenliğini arttırır. 

Ortaya çıkan spinet tipi yapılar katmanlı değildir yüksek miktarlarda manganez içerir. LNCMO ve LNCO’yu katot-elektrolit sistemini kararlılığını arttırırken yüksek özgül kapasiteyi koruyan bir karışımda birleştirmenin bir yolu bulunursa, bu da teknolojiye yararlı bir katkı sağlayacaktır. Aktif pozitif elektrot malzemelerini içeren geliştirilmiş pil tasarımlarına ihtiyaç vardır. Bu tür malzemeler büyük ölçüde homojen bir parçacık dağılımı içerir. Aktif katot karışımları kullanışlı bir katmanlı yapı sağlar. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir