Minoksidil ile Saç Bakımı

Whatsapp ile Paylaşın

Saç nedir?

Saç temel olarak keratin olarak bilinen özel bir proteinden ve saçı koruyan yağ bezlerinden çıkan lipitlerden oluşur. Yetişkin bir insanın derisi esasen saç kökleri ile kaplıdır ve yaklaşık 100.000-150.000 saç kökünü kaplayan yaklaşık beş milyon saç kökü içerir. İnsan derisinin görünür kıllardan yoksun olan kısımlarında, çoğunlukla “vellus kılı” üreten kıl folikülleri bulunurken, bazı diğer kıl folikülleri saç içerebilir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçlarda dökülme faktörleri genetik ve dış etmenlere karşı dökülme olarak adlandırılır. Genetik dökülme (kelleşme) kadın, erkek fark etmeksizin oluşabilir bu oran kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülür. Kişisinin genetiği ve dış etmenler (stres, vitamin eksikliği, keratin azalımı, yaşı vb.) Gibi durumlarda dökülme gözlemlenebilir.

Erkek Türü Saç Dökülme Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, bir “androjenik alopesi” türüdür. Androgenetik alopesi, 50 yaşına kadar erkeklerin yaklaşık %50’sinde ortaya çıkan genetik aracılı bir hastalıktır.

Ergenlikten sonra erkekler tepe, taç ve frontal/parietal bölgelerdeki kafa derisi kıllarını nispeten karakteristik bir süreklilik içinde kaybetmeye başlarlar.

Saç dökülmesi süreci, saç folikülünün hem derinliği hem de çevresi olarak giderek küçüldüğü ve üretilen saç şaftının kısaldığı ve inceldiği “minyatürleşme” ile saç kökleri seviyesinde gerçekleşir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda frontal/parietal kafa derisinde 12 ila 40 yaşları arasında başlayan ve “incelme” adı verilen yaygın saç dökülmesi gelişir. Erkeklerde ve kadınlarda ve yaygın incelme toplu olarak “androjenik alopesi” olarak adlandırılır. Belki de kadınlar erkeklerden daha fazla orta yaşta giderek artan yaygın saç incelmesini erkeklerden daha fazla fark eder.

Minoksidilin (C9H15N5O) Saça Etkileri Nelerdir?

Saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır. Burada, saç büyümesini teşvik etmek için bütün pertürbasyonun kullanılmasına yönelik kullanılmaktadır.  Kıl büyümesini teşvik etmek için deri pertürbasyonunun kullanılmasında fayda saglar, kafa derisinin bir bölgesindeki saç miktarında veya kalınlığında bir artışa yol açar.  Kılların büyümesini teşvik etmek için deri pertürbasyonunun kullanılması, kafa derisinin bir bölgesinde vellus kıllarının artmasına neden olur.

Deriyi bozma yöntemlerine, tıkayıcı olmayan, topikal bir farmasötik bileşimin uygulanması eşlik eder. Belirli açılardan, deriyi bozma yöntemlerine, saç büyümesini destekleyici bir madde içeren farmasötik bir bileşimin uygulanması eşlik eder. Belirli yönlerde, deriyi bozma yöntemlerine, vellus kılının terminal kıla geçişini destekleyen bir madde içeren farmasötik bir bileşimin uygulanması eşlik eder.

Minoksidilin Amacı Nedir?

  • Kıl folikülü birimlerinin aktivasyonunu, rejenerasyonunu veya yeni kıl folikülü birimlerinin üretimini desteklemektir. Saç ünitelerinin gelişimini sağlayarak, örneğin foliküler üniteler için veya foliküler üniteler içinde terminal kılların büyümesini vellus kıllarına tercih edilir. 
  • Önceden var olan saç folikülü birimlerinin dallanmasını gözenek başına artan sayıda saç şaftı olarak görülür. 
  • Saç folikülü birimlerindeki saç genişliğini arttırmak böylece artan şaft genişliklerinin büyümesine etki etmektedir.  
  • Folikül ünitesi yaşlanmasını geciktirmek veya önlemek için kullanılır.  
  • Foliküler ünitelerde saç büyümesini sağlamak ve foliküler ünitelerdeki vellus kıllarının büyümesini teşvik etmek için kullanılır. 
  • Foliküler ünitelerdeki vellus kıllarının foliküler ünitelerdeki uç kıllara geçişini desteklemektedir. 
  • Foliküler ünitelerde terminal saç büyümesini sağlar. 
  • Foliküler ünitelerdeki saç miktarını artırır ve foliküler ünitelerdeki saç kalınlığını artmasını sağlar. 
  • Foliküler ünitelerde saç dökülmesini veya saç minyatürleşmesini azaltmak için kullanılabilir.

Minoksidil Hazırlanışı Nasıldır?

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir