Saç Bakım Ürünleri

Whatsapp ile Paylaşın

Saç Bakımı

Su, bir C2-3 monohidrik alifatik alkol ve bunların her birinin karışımlarından oluşabilir aynı zamanda bu grup içerisinden seçilen bir solvent çözücüsü kullanılan saç bakım bileşimi, solvent içerisinde, bahsedilen solventin ağırlıkça yaklaşık yüzde 0.1 ila yaklaşık yüzde 45’i arasında bir polimerik bileşen içermesi uygun olacaktır. Polimerik N-vinil pirolidon homo- ve bunların kopolimerlerini (yani vinil asetat ile) içeren belirli yeni kozmetik bileşimlere, yani aerosol saç spreylerine, saç kremlerine ve saç şekillendirici losyonlara, kremlere vb. Uygulamalar için geliştirilebilir. Bu tür karıştırılmış kopolimerler daha fazla yapışma, tutma gücü sağlar, saç ve benzeri kozmetik alanında kullanıldığında geleneksel sentetik polimerlerden veya tek başına kuaternize kopolimerden daha az pullanma oluşur.

Saç Şekillendirici Ürünler

Sentetik polimer şu anda saç spreylerinde, saç dalgasını sabitleyen losyonlarda, saç kremlerinde vb. alanlarda kullanılmaktadır. Bu tür sentetik polimerlerin işlevi genellikle “vücut” sağlamak ve saç yapma setlerine tutma gücü sağlamaktır. Bununla birlikte, saç spreylerinin ve sabitleyici losyonların tutma fenomeni çok iyi tanımlanmamıştır. Bu bağlamda, saç spreylerinde bir polimer kürecik, saçın gerekli yerinde tutulmasını sağlamak için birkaç keratin lifini bir arada tutar. Sertleştirici ve yumuşatıcı losyonlarda ise polimerler saç yüzeyi üzerinde biriktirilir ve yine birkaç saç teli birbirine yapıştırılır. Her iki durumda da, saça polimer yapışmasının, bir saç preparasyonunda belirli bir sentetik polimer veya reçinenin kullanışlılığını etkileyen çok önemli bir faktör olduğunu düşünebiliriz.

Saç Spreyleri

Şu anda, saç spreylerinde, dalgalı losyonlarda ve saç bakım ürünlerinde kullanılan başlıca sentetik polimerler veya reçineler arasında polivinil pirolidon homopolimerleri ve kopolimerleri, polivinil eterlerin yarı esterleri — maleik anhidrit, polivinil asetat — krotonik asit ko- ve terpolimerleri yer alır. PVP’nin en önemli homopolimerleri arasında PVP K-30 ve PVP K-90 yer almaktadır.

Saç Bakım Ürünlerinde Yapışıklık Hissini Önlemek

Polivinil Pirolidon bazlı saç bakımı müstahzarlarının zayıf nem stabilitesini iyileştirmek amacıyla gelişmiş nem stabilitesi sağlayan ve yapışkanlık etkisini azaltan Polivinil Pirolidon polimer bileşimlerinin özelliklerinden faydalanılabilir.  Bu tür uygulamalarda sadece yüzde 50 veya daha fazla vinil asetat içeren polimerler bu tür uygulamalar için kullanıma uygundur. Vinil pirolidon homopolimerleri dışında, saç spreylerinde, dalgalı losyonlarda ve saç bakım ürünlerinde kullanılan geleneksel olarak kullanılan sentetik polimerler ve reçinelerin tümü, sert saçlar verir ve böylece doğal olmayan bir görünüme neden olur. Ek olarak, bu tür sentetik polimerler veya reçineler bazen aşırı pullanma veya aşırı uçup gitmeye neden olur.

Saç Bakım Ürünlerinin Dezavantajları

Polivinil pirolidon homopolimerleri, piyasada bulunan diğer ürünlerin bazı dezavantajlarından muaf oldukları için kendi başlarına daha doğal bir görünüm sağlasa da, bu tür homopolimerin tek başına kullanılması, saçın yüksek nem seviyelerinde tatmin edici bir şekilde tutulmasını sağlamaz. Buna göre bu, saç bakım bileşimlerinde sadece bir polivinil pirolidon homopolimerinin kullanılmasının bir dezavantajıdır.

Saç Bakım Ürünlerinin Avantajı

Saç bileşimlerinde, bu tür birleştirilmiş polimerik malzemeler, saça karşı iyileştirilmiş kalıcılık sergiler; bununla, bu tür malzemelerin keratin yüzeyi üzerine adsorbe edildiği ve böylece saç mukavemetini arttırdığı ve saç ağırlığını arttırdığı görülür. Polivinil Pirolidon polimerlerinin ve kuaterner kopolimerlerin saç şekillendirici ve benzeri kozmetik preparasyonlarda kullanılmasının bir diğer avantajı, spreylenmiş veya başka bir şekilde aynısını içeren bir saç şekillendirici bileşimle işlenmiş saçın kolay taranması ve silindirler üzerinde kolayca yuvarlanmasıdır. Ayrıca, bunlardan hazırlanan ayar ve bakım losyonları, sıkı ve sert bir kıvrılma sağlarken, tarak sürüklemeden kolay tarama sağlar. 

Aerosol saç spreyi bileşimlerinde olduğu gibi, sabitleyici ve bakım losyonları diğer geleneksel isteğe bağlı malzemeleri az miktarda içerebilir. Bunlara parfümler, koruyucular, ek organik çözücüler, lanolin ve lanolin türevleri, silikon kayganlaştırıcı maddeler, vb. 

Saç spreylerine ve sabitleyici ve yumuşatıcı losyonlara ek olarak, film oluşturucu N-vinil pirrolidonun kuaterner kopolimerinin kullanılmasının, birçok benzer kozmetik ve ilgili bileşimde avantajlı sonuçlar verebilmektedir. Film oluşturucu reçineler kullanılır. 

  • Peruk Bakım Maddeleri,
  • Saç Boyama Müstahzarları,
  • El Losyonları,
  • Koruyucu Kremler,
  • Nemlendirici Kremler,
  • Parlama Önleyici Kremler,
  • Deodorant Spreyler,
  • Durulama Kremleri,
  • Şampuanların,
  • Evcil Hayvan Şampuanları ,

Daha önce bahsettiğimiz gibi, ince tabaka oluşturucu iki bileşenli polimerik sistem, yukarıdaki ve benzeri kozmetik ve ilgili müstahzarların hazırlanmasında kullanılan hem alkollü hem de sulu sistemlerde çözünür.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir