Saç Derisi için Şampuan Formülasyonu

Whatsapp ile Paylaşın

Salisilik asit ve birçok ikincil bileşenin bulunduğu formülasyon komedojenik olmayan saç ve saç derisi tedavisine yöneliktir. Şampuan formülasyonu, akne ve iltihaplı cildi tedavi etmek, saçları yumuşatmak, nemlendirmek ve temizlemek için geliştirilmiştir. Formülasyon salisilik asit ile birlikte çözücü, koşullandırıcı, komedojenik olmayan uçucu yağ ve bitki özleri, sebum azaltıcı ajan, stabilize edici ajan ve korucu gruplarını içerir. 

Formülasyon; 

 • %0,1-10,0 oranında DMDM Hidantoin  

Bu bileşenler dışında formülasyon çeşitli nemlendirici, bakım ve temizleme kimyasalları içerebilir. %0,1-10,0 aralığında çay ağacı yaprağı yağı, lavanta yağı, tatlı badem yağı, çiçek özü, meyve özü, bitki kökü özü ve bitki ekstresi kullanımı önerilir.  

Kullanılan kimyasallar; 

 • Salisilik asit; Bir beta hidroksi asit (BHA) olan salisilik asit, birçok amaç için saç derisi tedavisinde kullanılır. Ölü hücrelerin pul pul dökülmesini sağlayarak saç derisinden uzaklaştırır ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Böylece saç derisinde yeni ve sağlıklı hücreler yer alır. Salisilik asit yağda çözünebildiği için biriken sebumu çözer ve bölgede bulunan bakterileri azaltır. Ayrıca akne ve ilgili cilt rahatsızlıklarının neden olduğu iltihaplanma ve ağrıya karşı etkilidir. İlk olarak bölgeyi ölü hücrelerden arındırarak ardından cildi iyileştirir, böylece bölgede ağrı ve şişme azalır. 
 • Polisorbat 80; Ticari adı Tween 80’dir. Suda çözünür, viskoz ve sarı renkli bir sıvıdır. Şampuanda yüzey aktif maddesi ve emülgatör olarak kullanılır. Saç dökülmesinin azaltılmasının istendiği şampuanlarda özellikle tercih edilir ve şampuanın köpürmesini sağlar. 
 • Polisorbat 20; Ticari adı Tween 20’dir. Suda çözünür ve berrak sarı renkli bir sıvıdır. Göreceli olarak toksik bir madde değildir. Şampuanlarda su/yağ fazlarının emülsiyonunu sağlamak amacıyla emülgatör olarak kullanılmaktadır. 
 • Laktik asit; Salisilik asit gibi sebumu azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Saç derisinde temas ettiği yüzeydeki bakterileri yok eder ve ölü hücreleri gidererek gözenekleri açar. 
 • Xantan gum; Şampuanda kıvam arttırıcı ve emülgatör görevlerini görür.  
 • Propilen glikol; Formülasyonda suda/yağda çözünebilmesi ile çözücü ve emülsifikasyon maddesi olarak kullanılmaktadır. Viskoz bir sıvı olması, şampuanın kalınlaştırılmasında rol oynamıştır.  
 • Butilen glikol; Şampuanda nemlendirici özelliğin oluşmasını sağlar.  
 • Benzalkonyum klorür; Şampuanda antibakteriyel özellik sağlar. Moleküller arası etkileşimleri bozma yeteneğinden dolayı bakterilere, bazı virüslere, mantarlara ve protozoalara karşı aktiftir. Çözeltideki bileşimi doğru ayarlanmalıdır. Aksi taktirde diğer ikincil bileşenleri etkisiz hale getirebilir. 
 • Çinko sülfat; Büzücü özelliğe sahip suda çözünen bir bileşendir. Renksiz ve kristal yapıdadır. Şampuanın köpürmesini sağlar. 
 • Pantenol; Oldukça viskoz şeffaf bir sıvıdır. Şampuanda yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği sağlaması için sıklıkla tercih edilir. Kullanımında saç köklerine kolayca bağlanır ve saç tellerinin parlak görülmesini sağlar. 
 • Potasyum sorbat; Antimikrobiyal ve antifungal özellikleri ile şampuanın raf ömrünü korur. Şampuanlarda koruyucu olarak yaygın kullanılır. 
 • DMDM Hidantoin; Şampuan içeriğine formaldehit salarak koruyuculuk sağlar. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir