AHŞAP AĞARTICI SOLÜSYON

Whatsapp ile Paylaşın

Ahşapların ağartılmasında genellikle Oksalik asit ve Hidrojen peroksit kullanılır. Böylece ahşabın kar beyazı renk alması sağlanır. Ayrıca kullanılan diğer kimyasallar;

İşleme başlamadan önce ahşap yüzeyi aseton ile yağdan arındırılır. Ayrıca yüzeyde reçineli ise ispirto kullanımı ile reçinenin giderilmesi gerekir.

Ahşabın türüne göre kullanılan kimyasal, çözelti derişimi ve uygulama süresi değişkenlik gösterir. Örneğin ıhlamur, huş ağacı, akçaağaç ve kavak gibi hafif ahşap türleri %1,5-6 oranında oksalik asit çözeltisi ile ağartılır. Ağartma işlemi aşağıdaki gibidir;

  • İlk olarak 3 gr Sodyum karbonat 100 gr sıcak suda çözünür.
  • Hazırlanan çözeltiye 15 gr oksalik asit eklenir.
  • Ağartıcı bileşim ahşap yüzeyine uygulanır.
  • Her 10-15 dakikada bir uygulama işlemi tekrar edilir.
  • İstenilen renge göre işlem 3-4 defa tekrarlanabilir.
  • Uygulamanın ardından yüzey ılık su ile durulanır ve kurutulur.

Ağartma işlemlerinde etki hemen fark edilmeyebilir. Birkaç günün ardından renk farkının görülmesi mümkündür.

Ağartıcı kimyasal olarak Hidrojen peroksit kullanımında çözeltinin %10-12 oranında olması uygundur. İşlem öncesi yüzeyin ılık su ile nemlendirilmesi, biraz kuruduktan sonra %10’luk bir amonyak çözeltisi ile birlikte uygulanmasını öneririz. Hidrojen peroksit ceviz, huş ve kayın ağaçlarında daha etkin sonuç gösterir.

Oksalik asit, hidrojen peroksitten daha toksit olmasından dolayı %5-10 oranlı çözeltisi kullanılır. Oksalik asit, %20’lik Sodyum hidrosülfit solüsyonu ile birlikte kullanılabilir. İşlemin maksimum 5 dakika yüzeyde bulunması ve sonradan yıkanmasını tavsiye ederiz.

Meşe ağacının Hidrojen peroksit ile ağartılması çok zordur ve kullanımında yüzeyde yeşilimsi bir renk görülür. Aşağıdaki formülasyon meşe ağacında hızlandırılmış ağartma sağlar.

  • %1,5 oranında Oksalik asit
  • %2,5 oranında Sodyum Peroksit
  • %2 oranında Sülfürik asit

Ağartma işlemi esnasında bir solunum cihazının kullanılması ve ortamın iyi havalandırılması önerilir. Kullanılan ağartıcı kimyasallar ciltte yanık oluşturabilecek güçlü kimyasallardır. Kullanımları esnasında güvenliğin sağlanması gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir