Çimento Esaslı Harçlarda Priz Hızlandırıcıların Kullanımı

Çimento Esaslı Harçlarda Priz Hızlandırıcıların Kullanımı
Whatsapp ile Paylaşın

Priz hızlandırıcılar maddenin hidrasyon derecesini artırarak daha hızlı bir süre içerisinde donmasını sağlamaktadır. Priz hızlandırıcılar çok farklı bileşik kategorisine sahip olabilir.

Burada kullanılan maddeler;

Özellikle soğuk hava şartlarında beton döküm işlemi yapılırken hızlı donma sağlanması önemlidir. Aynı zamanda aşındırıcı etki yapmaması ve diğer katkı özelliklerini sağlaması gereklidir. Bunun için donma noktası düşürücü organik tuz kullanılabilir.

Bu maddelerin kullanılması soncunda aşağıdaki özelliklerdeki değişiklikler incelenmiştir.

  • İşlenebilme Özelliği
  • Sıkışmış Hava Miktarı
  • Donma Süresi (Priz Süresi)
  • Dinamik Elastikiyet Yapısı
  • Basınca Karşı Dayanıklılık
  • Büzüşme
  • Şu Emme Kabiliyeti
  • Karbonasyon Oranları

Başlangıçtaki harç sistemindeki donmayı geciktirmek için Tartarik Asit kullanılır. Buradaki kullanım oranı yaklaşık %0.80 dir.

Lityum Karbonat Ve Sodyum Karbonat Kullanımının Etkileri Nelerdir?

Lityum Karbonat ile Sodyum Karbonat ile yapılan işlemlerde yüksek düzeydi bir hava sıkışması meydana gelmemektedir. Ayrıca Lityum Karbonat ve Sodyum Karbonat Kullanımının elde edilen harç kıvamı üzerinde farklı etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Sodyum Karbonat ve Sodyum Karbonat-Lityum Karbonat karışımlarının eklendiği üründe işlenebilirlik özelliği daha iyidir. Ve değişiklik meydana gelmiştir. Fakat lityum karbonat kullanılan uygulamalarda işlenebilirdik doğrultusunda bir değişiklik gözlemlenmedi.

Aynı zamanda lityum karbonat kullanılması durumunda kaplarda bulunan harçların ömründe büyük bir azalma meydana getirmektedir.

Lityum Karbonatın kullanılması durumunda geciktirici etki oluşturmak için kullanılan Tartarik Asit’ in etkisi tamamen kaybolmaktadır. Kap ömrünü 30 dakikaya düşürmektedir. Sodyum Karbonat kullanılan uygulamalarda ise kap ömrü çok az bir düşüş yaşamıştır. Sodyum Karbonat ve Lityum Karbonat karışımından elde edilen kombinasyon kap ömründe %30 düzeyinde bir azalmaya neden olmuştur.

Çimento Harcı Hazırlanırken Sodyum Karbonat Kullanımı Nasıldır?

Sodyum karbonat, bu alanda hava kabarcıkkarını azaltmak, priz (katılaşma) süresini geciktirmek, donma direncini artırmak ve su geçirmezliği artımak için kullanılır. Çimento harcına eklenmeden önce suda çözülmelidir.

Gözeneklilik Üzerindeki Etkileri

Sodyum Karbonat kullanılan çalışmalardaki gözeneklilik Lityum Karbonat kullanılan formdan daha fazladır. Yani sodyum karbonat uygulamaları gözenekleri daha fazla incelmektedir.

Basınç Dayanımı

Lityum Karbonat ve Sodyum Karbonat kullanılan maddelerin basınca karşı dayanıklılığı tespit edilmiştir. Ve pozitif bir etki sağladığı ortaya çıkmıştır.

Bunun yanında Lityum Karbonat ilave edilmesi sistem içindeki hidrasyon sürecini hızlandırmaktadır.

Büzülme

Geleneksel büzülme, sürdürülebilir harçların belirli bir düzeyde olduğu görülmektedir. Sertleştirici ve hızlandırıcı bazı maddelerin eklenmesi durumunda büzülme üzerinde derin etkileri oluşmaktadır.

Lityum Karbonat ve Lityum ile Sodyum Karbonat karışımları büzülme üzerinde %100 oranında artış sağlamıştır.

Su Emme Kapasitesi

Sodyum Karbonat içerikli malzemeler Lityum Karbonat ve katkısız harçlara göre %25 daha düşük düşük su emme kabiliyeti göstermektedir.

Karbonlaşma Etkisi

Lityum Karbonat ve Sodyum Karbonat ilave edilmesi ile gözenek yapısının incelemesine yardımcı olur. Bu sayede karbondioksit penetrasyonuna zemin hazırlamaktadır. Karbonatlaşma eğiliminde en büyük azalma %60 ile  Sodyum Karbonat eklenen harçlardır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir