Hızla Çözünen Gözenekli Tablet Üretme Yöntemi

Whatsapp ile Paylaşın

Tablet üretimi sırasında karşılaşılan en büyük problemler arasında, üretilen tablet formlarının hızlı bir çözünürlüğe sahip olmamasıdır. Yavaş çözünen tabletlerin emilimi çoğu zaman sorun oluşturur. Bunlar arasındaki en büyük sorun emilimin yavaş olmasıdır. Yavaş olan emilim nedeniyle tablet içerisindeki etken maddelerden yeterli verim alınmamaktadır.

Hızlı çözünen tablet formlarını üretmek için bir eksipiyan kullanılır. İstenen verimi elde edebilmek için bu eksipiyan 70 mikron altına kadar inceltilir. Elenir ve tablet içerisinde eksipiyan olarak kullanılır.

Hızlı Çözünen Tabletlerin Önemi Nedir?

Bazı insanlar oral yöntem ile alınan ilaçları yatmakta zorlanmaktadır. Bunun nedeni bu kişilerin çiğneme ve yutma kabiliyetlerinin yetersiz olmasından kaynaklanabilir. Bu sebeplerden dolayı hızlı dağılan ve hızlı bir şekilde cozunen tabletlerin olması çok büyük öneme sahiptir.

Tabletlerin hızlı bir çözünürlüğe sahip olması için gözenekli bir yapıda olması elzemdir. Ve tabletteki gözenekler yeterince sayıda olmalıdır. Ayni zamanda bütünlüğün sağlanmış olması gerekir.

Bazı araştırmalarda çözücüsü solvet olan tabletlerde ki proses şartlarından dolayı maliyet biraz yüksektir. Bu uygulamada solvent uçurulur.

Bir başka tablet formülünde gözenekli yapı oluşturmak için soğuk pres yöntemi uygulanır. Bu uygulamada doldurarak gözenekli yapı oluşturulur. Buradaki çözücü vakum altında buharlaştırılır.

Elde edeceğimiz tablet ile su varlığında ağızda çok hızlı bir şekilde dağılan ve zorluk çıkarmadan yutkunmaya yardımcı olan tablet formundadır.

Hızlı Çözünen Tablet Formülü Nasıldır?

Üretilecek olan tablet Formülü içerisinde bir adet karbonhidrat veya daha fazlası kullanılır. Elde edilecek tabletin mukavemetini artırmak için bir polimer. Tablet içerisinde gözenekli bir yapı oluşturmak için Amonyum Bikarbonat kullanılır. Tadı maskeleme özelliğine sahip aroma maddesi.

Tablet içerisinde karbonhidratlar aşağıdaki maddelerden arasından seçilir.

Bu karbonhidratlar elde edilecek tablet formunun gücünü etkilemesi ile birlikte tadı üzerinde de önemli değişikliklere yardımcı olur.

Bu uygulamada toz sorbitol ile laktoz ile elde edilen kombinasyonlar elde edilen tabletin çözülmesini en iyi etkileyen formlardır. Tablet içerisinde bu karışımın % si %15 ile %20 arasında yer almaktadır. Sorbitol tabletin tadını değiştirmesi amacıyla kullanılmaktadır. Laktoz ise tabletin çözünmesini artıran özelliğe sahiptir. Laktoz yerine mannitol kullanılabilir. Fakat mannitol kullanılması çözünme hızında yavaşlamaya neden olacaktır. Tablet formuna bir miktar maltodekstrin eklenmesi ile bu tabletin mukavemeti artırılabilir.

Hızlı Çözünen Gözenekli Tablet Bileşimi  Nasıldır?

Bileşimin Formülü aşağıdaki gibidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir