Islak Mendil Üretiminde Koruyucu Bileşim

Whatsapp ile Paylaşın

Islak mendil üretilirken mendile silme özelliği kazandırmak için bazı kimyasallar kullanılır. Burada kullanılan maddeler sonucunda nemli bir ortam oluşur. Bu nemli ortamda veya silme işlemi yapıldıktan sonra uygulandığı alanda oluşan nemli ortamda bakteri üremesi meydana gelir. Bu bakteri türü B. Cepacia olarak bilinir.

Islak mendil içerisindeki bakteri oluşumunu inhibe etmek için üretim sırasında koruyucu bileşim çözelti içerisine eklenir.

Islak Mendil İçerisindeki Koruyucu Bileşimin Özelliği

Burada elde edilen koruyucu bileşim, bir substrat ile taşınarak yüzeyi silme kabiliyetinden ziyade substratın içerisinde bakteri oluşumunu engelleme kabiliyetine de sahiptir. Substrat yüzeyinde mikroorganizma oluşumunu engeller ve aynı zamanda silme yüzeyinde mikroorganizma bırakmayacak özelliklere sahiptir.

Islak Mendil Koruyucu Bileşimi Nasıldır?

Elde edilecek substrat mikroorganizma oluşumuna engel olacak ve bakteri oluşumu ile bozulmasını engelleme kabiliyetine sahip olmalıdır. Islak mendilin koruyucu bilesimi aşağıdaki gibidir.

Islak mendildeki koruyucu bileşim oluşturulurken substrat içerisinde glukonolakton en önemli etken madde olarak kullanılır. Glukonolakton sınıfı içerisinde sodyum glukonat, baryum glukonat, magnezyum glukonat ve çinko glukonat yer alır.

Tercihen ticari olarak en çok bulunan glukonolakton türevlerinden çinko glukonat olmaktadır.

Çinko Glukonat ile birlikte benzoik asit veya tuzu birlikte kullanılır. Ya da Çinko glukonat ile birlikte potasyum sorbat veya sodyum benzoat birlikte kullanılır.

Islak mendil içerisinde çözücü olarak kullanılan alkoller içerisinde Etil Alkol ve İzopropil alkol bulunur. Bunun yanında çözücü olarak su kullanılmaktadır. Aynı zamanda glikoller de bulunur. Bu glikoller arasında Mono Propilen Glikol, 1,3 Butilen Glikol gibi ürünler bulunur.

Islak Mendil Üretiminde Koruyucu Kimyasal Nedir?

Benzalkonyum klorür, ıslak mendillerde bakteri ve diğer mikroorganizmaların büyümesini önlemeye yardımcı olur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir