Kas Gevşetici Krem Üretimi

Whatsapp ile Paylaşın

Kas gevşetici kremler, kas ve eklemlerdeki burkulmalar, aktrit ve sırt ağrısı gibi hafif ağrıları tedavi etmek için kullanılan tıbbi ürünlerdir.

Mentol Nedir?

Literatürde kas gevşetici madde olarak bilinir. İlk olarak cildi soğutur ve sonrasında ısıtarak etki etmektedir. Topikal bir ajan olarak, bir soğutma etkisi verir ve başlangıçta nosiseptörleri uyarır sonra onları duyarsızlaştırır. Derideki bu hisler, sizi kaslarınızda, eklemlerinizde ve tendonlarınızda daha derindeki ağrıları/acıları hissetmenizi engeller. Topikal olarak uygulanan mentol, merkezi analjezik yolları da aktive edebilir. Yüksek konsantrasyonlarda mentol soğuk allodini oluşturabilir.

Mentol, tatlandırıcı ve lokal anestezik özelliklere sahip, sentetik olarak ya da nane veya nane yağlarından elde edilen organik bir bileşiktir. İlaçlara ve gıdalara eklendiğinde güçlendirici bir özellik açığa çıkarır. Aynı zamanda cilt ve mukoz membranlar üzerinde tahrişe karşı bir etki gösterir, böylece lokal analjezik veya anestetik etki üretir.

Ticari olarak piyasada kristal mentol olarak bulunmaktadır.

Kristal Mentol Fiziksel Özellikleri?

Nane kokusu ve tadı olan beyaz kristal bir katıdır. Kaynama noktası 212,0 °C’dir. Erime noktası 39 °C’ dir. Sudaki çözünürlüğü 25 °C’de 420 mg/L’dir. Bu özelliğini dikkate alarak su içerisinde çok yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Etil Alkol, kloroform, eter, petrol eteri ve çözücü hekzan içerisinde iyi çözünür; buzlu asetik asitte, sıvı petrolatumda, sabit ve uçucu yağlarda serbestçe çözünür.

Mentol, tatlandırıcı ve lokal anestezik özelliklere sahip, sentetik olarak ya da nane veya nane yağlarından elde edilen organik bir bileşiktir.

Mentol İle Kas Gevşetici Üretimi Nasıldır?

Ağrıyı hafifletmek için çeşitli mekanizmalara sahip altı aktif bileşen içerir. Bunlar hakkında detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Bunlar;

  • Mefenezin beyaz, kokusuz, hafif acı, uyuşturan bir tada sahip kristaller veya kristal agregalar yer alır. Suda 100’de 1, alkolde 1’de 8 çözünür. Genellikle rubefacients ile topikal olarak kullanılmıştır.
  • Metil salisilat kış yeşilinin karakteristik kokusu ve tadı ile renksiz, sarımsı veya kırmızımsı bir sıvı olarak oluşur. Suda az çözünür, alkolde ve buzlu asetik asitte çözünür. Metil salisilat sıkı kaplarda muhafaza edilmelidir; bazı plastik kaplar  (polistiren), metil salisilat içeren merhemler için uygun değildir. Metil salisilat  cilt tarafından  emilir ve romatizmal durumlarda  topik al olarak  uygulanır.
  • Mentol  renksiz, altıgen kristaller, genellikle  iğne benzeri veya  kaynaşmış kütleler  veya kristal toz halinde bulunur. Hoş, nane  benzeri bir  kokusu vardır. Mentol  suda az çözünür ve alkolde yüksek oranda çözünür. Sabit  ve  uçucu yağlarda serbestçe çözünür.
  • Kafur  renksiz veya beyaz kristaller,  granüller  veya kristal kütleler  olarak  veya renksiz ila beyaz yarı saydam, sert kütleler  halinde oluşur. Delici, karakteristik bir  kokuya ve keskin,  aromatik bir tada sahiptir. Kafur, oda  sıcaklığında yavaşça uçar. Suda az çözünür, alkolde yüksek oranda çözünür ve sabit ve uçucu yağlarda  çözünür.
  • Metil nikotinat beyaz veya hemen hemen beyaz bir  toz halinde bulunur. Suda ve alkolde yüksek oranda çözünür. Metil  nikotinat ışıktan korunmalıdır. Kırmızı biber yağı alkol,  aseton, eter  ve uçucu yağlarda  çözünen koyu kırmızı, yağlı bir sıvı olarak oluşur. Sabit  yağlarda çözünür, ancak görünüşte yanardönerdir.
  • Capsicum oleoresin olarak da adlandırılan  kırmızı  biber yağı güçlü  bir  tahriş edicidir ve  gözlerle veya cildin hassas  kısımlarıyla temas ederse yoğun bir  yanma  hissi  yaratabilir.  Gözleri korumaya ve ilacın ciltle temasını önlemeye özen gösteriniz.
  • PEG (Carbowax, polioksiet ilen glikol), etilen oksit ve sudan oluşan bir  ilave polimerdir. Oda sıcaklığında,  moleküler  ağırlığı 200  ila 600 arasında olan PEG’ler  sıvıdır  ve moleküler  ağırlığı 1000’den büyük olanlar  katıdır. Sıvı  PEG’ler, hafif fakat karakteristik bir  kokuya ve acı, hafif yanık bir  tada sahip, berrak,  renksiz veya hafif  sarı renkli, viskoz sıvılardır. PEG  400’ün donma noktası 4°C ila 8°C’dir. Katı  PEG’ler beyaz  veya  kirli beyaz  macunlar  veya mumsu pullardır. PEG 4,000’in erime noktası 50°C ila  58°C’dir. Tüm  PEG’ler  s uda çözünür  ve diğer PEG’lerle her oranda  karışabilir. PEG’ler  kimyasal  olarak  stabildir, mikrobiyal büyümeyi desteklemez ve sertleşmez.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir