L-Carnitine İçeren Bileşimler

L-Carnitine İçeren Bileşimler
Whatsapp ile Paylaşın

Yağ metabolizmasında problem yaşayan hastaların tedavisinde önemli bir role sahiptir. Sporcuların beslenmesi için önemli bir faktördür. L-Carnitine içeren ilaçlar kullanılması durumunda, kullanan kişide sabır ve stres kontrolü sağlamaktadır.

Bunun yanında L-Carnitine içeren tabletler ve kapsüllerin kullanımı yorgunluğu giderme, kas kuvvetini artırmak ve tedavi suresini de kısaltmaktadır.

L-Carnitine ile kapsül veya tablet yapımının genel olarak bazı zorlukları vardır. Bunun nedeni L-Karnitin maddesinin higroskopik yapısıdır. Kolayca nem tutabilmektedir.

Bu Tür Tabletlerin Hazırlanma Şekli Nasıldır?

Buradan elde edilecek tablet veya kapsüller aslında bağırsak yolu için düşünülmektedir. Lakin dış bağırsak üzerinde de uygulanabilir. Oral veya Enteral preparatlar için, kapsüller, toz veya granül formda olması önemlidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi L-Carnitine higroskopik yapısı bu duruma engel olmaktadır. Bundan dolayı L-Carnitine içeren tabletler havasız ortamda hava geçirmeyecek şekilde paketlenmelidir.

Aşağıdaki yöntemde kokusu ve kullanımda sorun yaratmayan bileşenleri içeren bir formülasyon verilmektedir.

L-Carnitine İçeren Tablet Fomülü Nasıldır?

L-Carnitine bağıl nemin % 60’dan küçük olduğu durumlarda uzun süre stabildir. Bu şartlarda özel bir önlem alınması gerekli değildir.

Buradaki ana bilesen L-Carnitine-L-Tartrat’tır. Buradaki kapsüller kaplanmış da olabilir kaplanmamış olarak da üretilebilir. Kullanıcı tercihine göre değişebilir.

Formül İçeriği Aşağıdaki Gibidir;

Bileşenler öncelikle karıştırılır. Ve 20 mm lik tabletler halinde preslenir.

Çiğneme tableti oluşturmak için L-Carnitine-L-Tartrat ve Mikrokristalin Selüloz (MCC) karıştırılır.

Çiğneme Tableti Yapımında Mikrokristalin Selüloz Neden Kullanılır?

Çiğneme tabletlerinin yapımında Mikrokirstalin Selüloz kullanımı oldukça yaygındır. Çiğneme tabletlerinde hacim oluşturmak ve tabletin istenilen boyut ve şekle sahip olmasını sağlamak için kullanılır. Tabletlerin parçalanmasını ve dağılmasını önleyerek tabletin bütünlüğünü korur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir