Siğillerin Tedavisinde Salisilik Asit Kullanımı

Siğillerin Tedavisinde Salisilik Asit Kullanımı
Whatsapp ile Paylaşın

Hayatı boyunca birçok insan vücudunda Plantar Siğillerin (Verrucae) varlığına maruz kalacaktır. Bu siğillerin birçoğu tedavi gerektirmeden kendiliğinden yok olacaktır. Fakat bu siğillere maruz kalan bazı insanların günlük yaşantılarını engellediği ve psikolojik olarak rahatsızlık hissetmelerinden dolayı tedaviye başvurmaktadırlar.

Plantar siğillerin tedavisi için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında topikal tedaviler, cerrahi küretaj, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler bulunmaktadır. Bunlar arasındaki en sık tedavi yöntemleri sıvı azot, kriyoterapi ve topikal salisilik asit uygulamasıdır.

Tedavi Yöntemlerinin Karşılaştırılması

Plantar siğillerin tedavisi için en yaygın yöntemlerden 2 farklı olanı değerlendirildiğinde %50 konsantrasyondaki salisilik asit preparatları ile yapılan tedavi yönteminden daha etkili olanı bulunamamıştır. Buradaki salisilik asit konsantrasyonu daha düşük bir düzeyde olduğunda siğillerin tedavisi için etkili olduğuna dair bir çalışma tespit edilememiştir.

Bazı ülkelerde salisilik asit preparatları daha düşük konsantrasyonda olabilir. Kimi zaman %25-%27 düzeylerine düşebilir.

Salisilik Asit Kullanılarak Tedavi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Siğillerin tedavisi için doktor tarafından reçete edilen salisilik asit içerikli ilaç, kullanıcı tarafından siğilin üzerine sürülerek uygulanır. Ortalama 8 hafta içerisinde tedavinin etkinliği ortaya çıkmaktadır.

Bu uygulamalarda en önemli sorun salisilik asit’in uygun bir çözücü içerisinde çözelti oluşturulmasıdır. Salisilik Asit su içerisinde çok az çözünür fakat yağda iyi çözünmektedir. Bunun için Trietanolamin ile birlikte ve uygun bir noniyonik yüzey aktif madde ile çözünürlük sağlanabilir.

Siğil Tedavisi İçin Topikal Jel Formülasyonu Örneği

Salisilik asit, siğillerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir keratolitik ajandır. Keratolitik ajanlar, cildin üst katmanını yumuşatmaya ve dökmeye yardımcı olur. Bu da siğil dokusunun tahrip olmasına ve zamanla kaybolmasına yol açar. Siğil konsantrasyonu %10-40 oranında tercih edilebilir. Hazırlanan karışım günde 2-3 defa siğil üzerine uygulanmalıdır. Uygulama sonrası bölgeyi su ve sabunla yıkamak önemlidir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir