Tarım Sektöründe Amonyum Klorür’ün Amonyum Sülfata Göre Avantajları

Tarım Sektöründe Amonyum Klorür'ün Amonyum Sülfata Göre Avantajları
Tarım Sektöründe Amonyum Klorür'ün Amonyum Sülfata Göre Avantajları
Whatsapp ile Paylaşın

Amonyum Klorür ve Amonyum Sülfat tarımda, özellikle çeltik tarlalarında azot kaynağı olarak kullabilabilir. Lakin bu 2 kimyasal maddeden birisinin diğerine göre avantajları bulunmaktadır.

Amonyum Klorürün Tarımda Kullanımı İle İlgili Avantajları;

  • Amonyum Sülfat kullanılması durumunda ortama zehirli H2S gazı verilmektedir. Amonyum Klorür de bu kimyasal gaz oluşmamaktadır. Bu sayede fidelerin zehirlenmesi engellenmiş olacaktır.
  •  Klor(Cl-)iyonunun varlığı ile Amonyum(NH4+) iyonunun nitrifikasyonu engellenir. Bunun yanında pirinç üretimi yapılan tarlalarda alglerin oluşumuna yardımcı olacaktır. Buradaki iyonlar sayesinde azot kaybı azaltılmasına fayda sağlayacak ve amonyum klorürün gübre verimliliğinin artırarak yavaş bir şekilde azota dönüşmesi için algler tarafından emilmektedir.
  • Toprakta klorür iyonlarının varlığı fotosentezin oluşumuna katkı sağlamaktadır. Bu sayede bitkideki liflerinin oluşumuna gerginleşmesine yardımcı olur. Bu gibi faydalı etkiler ile pirinç bitkilerindeki çözünür azot bileşiklerinin konsantrasyonu kontrol altında tutulur. Bütün faydalı etkileri topladığımızda  pirinç patlaklarının oluşmasını engellemiş olur.
  • Yeşil yemlerin yem silolarında korunması için formik asit ve nitratlar ile birlikte kullanılarak koruma etkisi sağlamaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir