Tarımda Fosforun Önemi Nedir?

Tarımda Fosforun Önemi Nedir
Whatsapp ile Paylaşın

Fosfor tarımda ihtiyaç duyulan 17 temel elementten bir tanesidir. Aynı zamanda modern tarımda temel etken maddelerdendir. Bitki büyümesi için 6 makro besin maddesidir.

Son yıllarda bitki ve saman üretimi için kullanılan tarım arazilerinde fosfor miktarının tükenmesi nedeniyle fosfor içerikli gübrelerin kullanımı yaygınlaşmıştır.

1960 yılından bu yana fosfor içerikli gübrelerin kullanımı 2 katına çıkmıştır.

Bitkilerde Fosforun Önemi Nedir?

Fosfor bitkilerde birçok öneme sahiptir. Bunlardan en önemli olanı enerjinin bitki hayatı boyunca depolanıp aktarılmasını sağlamaktadır.

Adenozin Difosfat (ADP) ve Adenozin Trifosfat (ATP) hücre içerisinde birçok önemli işlemi gerçekleştirmektedir. Bu fosfat bileşikleri bitkide, solunum, fotosentez, protein, nükleik asit sentezi ve bitki hücrelerinde besinlerin taşınmasını sağlayan yüksek enerjili olarak bulunan bileşiklerdir. Bu gibi sistemleri kontrol etmektedirler.

Bunun yanında bitkide tahıl, lif ve verimi artırdığıyla alakalı birçok örnek vardır.

Fosforun Doğadaki Negatif Etkileri Nelerdir?

Tarımda kullanılan fosforun faydaları görülür bir gerçektir. Lakin, sahadan hareket edip bir başka yerlere taşınan bu element (Fosfor) zararlı bir madde olabilir.

Fosforun tarım sahasından derelere, nehirlere, göllere ve okyanuslara taşınması son derece zararlı bir durumdur. Tarımsal alandan fosforun taşınması ile alg büyümesinin artmasına ve çözünmüş oksijenin azalmasına neden olarak ötrofikasyona sebep olabilir.

Ötrofikasyon sonucunda bazı zararlı etkiler meydana gelmektedir. Çözünmüş oksijenin tükenmesi sonucunda birçok çözünmüş olan bileşiği toksik formlara çevirebilir. Bunlar, nitrattan amonyağa, sülfattan hidrojen sülfüre, karbondioksitten metan gibi bileşiklere.

Tarımda Kullanılan Fosfor Kaynakları Nelerdir?

Tarım sektöründe kullanılan fosfor kaynağı bileşikler katı ve sıvı gübre üretimlerine göre değişmektedir. Bu kimyasal maddeler aşağıdaki gibidir.

Bunlar;

Tüm kimyasalların uygulama alanına ve uygulama şekline göre işlevselliği değişmektedir.

Bunlar içerisinde en önemli kaynaklardan bir tanesi Tetra Potasyum Pirofosfat’tır. TKPP nin tarımdaki kullanımı ile hem potasyum hem de fosfor bitkinin ihtiyacını karşılamaktadır.

Tarımda Sıklıkla Kullanılan Fosfor Kaynağı Nedir?

Monoamonyum fosfat, azot ve fosfor içerir. Bitkilerin kök gelişimini teşvik eder. Çiçeklenme ve meyve tutumunu artırır. Tohum verimini yükseltir ve toprağın pH’ını dengeler.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir