Karbomerlerin Uygulaması Nasıl Olur?

Karbomerlerin Uygulaması Nasıl Olur
Whatsapp ile Paylaşın

Karbomer sıvı formdaki bir maddenin akışkanlığını kontrol etmek veya sıvı içerisinde çözünmeyen maddelerin çözülmesini sağlamak ve askıda olmasına yardımcı olması için kullanılan maddelerdir.

Karbomerler için istenen en büyük özellikler;

  • Kullanım durumunda yüksek viskozite vermesi
  • Kullanıldığı alan içerisinde yüksek dispersiyon özelliği sağlaması yani çözücü içerisinde iyi dağılmalıdır
  • Bir başka belirleyici unsur ise zaman tasarrufu sağlamasıdır
  • Elde edilen çözeltinin berrak olması
  • Üretimden sonra pürüzsüz bir akış sağlaması

Kullanımı Nasıldır?

Su fazında elde edilecek bir ürün imalatı yapılırken kazandaki karıştırma hızı orta derecede olacaktır. Bu sürede Carbomer su üzerin yavaş yavaş dökülecektir. Buradaki dökme işlemi serpme şeklinde olmalıdır.

Faz içerindeki iyi bir şişkinlik viskozitesi elde etmek istiyorsak Carbomer yavaş yavaş serpilir ve karıştırma hızı yavaş olmalıdır. Bu sayede carbomerin daha iyi dispersiyon yaparak çözücüyü emmesi sağlanır.

Karıştırma sırasında bazı durumlarda nötrleştirme işlemi yapılması gerekebilir. Bu işlem uygun bir baz ile gerçekleştirilebilir. Nötrleştirme işlemi sırasında gaz oluşabilir. Ve daha sonra son üründen çıkarmak zor olacaktır. Bunun için türbülanslı karıştırma metodu gerçekleştirilmemelidir.

Carbomer Kullanımı Sırasında Nötrleştirme İşlemi Hangi Maddelerle Yapılır?

  1. İnorganik Bazlar
  2. Organik Bazlar

Gibi kimyasallar ile gerçekleştirilmektedir.

Nötralize Etmek İçin Gerekli Kimyasal Miktarı Nedir?

Carbomer kullanımı sırasında karşılaşılan en büyük problem; Carbomerin uygulama alanında çözünürlük ve çözündükte sonra istenen kıvama ulaşmasındaki zorluklardır. Bunu aşmak için nötralize edilmesi ve Carbomerin şişirilmesi gerekmektedir.

Carbomeri pH 7 de nötralize etmek için Carbomer 1 gr ise 0.01 g eşlenik baz gerekmektedir. Bunun için 0.4 g Sodyum Hidroksit (NaOH), 1.5 g Trietanolamin (TEA) kullanılır.

Anorganik yapıda 2 değerlikli bazlarla nötralize işlemlerinden kaçınılmalıdır. Çünkü; Bu bazlar ile yapılacak olan işlemde polimerin çökelmesi ile karşılaşılabilir. Bunun sebebi çapraz bağ oluşmasıdır.

Bazı Karbomer (carbomer) formları kullanılması durumunda mikroorganizmaların üremesini engelleme kabiliyetine sahip değildir. Bundan dolayı uygun bir koruyu kimyasal madde eklenmelidir. Bunlar; Benzophenon-3 olabilir.

Karbomeri Nötralize Etmek Neden Önemlidir?

Karbomer asidik bir maddedir. Nötralize edilmezse, kullanıldığı ürünün pH’ını düşürerek ciltte tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca karbomerin viskozitesi, pH’a bağlı olarak değişir. Nötralize edildiğinde, viskozite daha stabil hale gelir ve ürünün istenilen kıvamda kalması sağlanır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir