Lesitin İle Trietanolamin Kombinasyonundan Oluşan Topikal Kremler

Lesitin İle Trietanolamin Kombinasyonundan Oluşan Topikal Kremler
Whatsapp ile Paylaşın

Ciltte uzun süreli nemlendirici etkisine sahip ürünleri bulmak biraz zordur. Lakin bazı uygulamalar  cildin üzerinde veya cildin hemen altındaki katmanlarda koruma sağlar ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Bu tür kremlerde yüksek su içerisinde çözünmesi ile stabilitesini koruması önemlidir. Alttaki deriden su kaybının önlenmesi için lipomların kullanımını bu tür bileşenlere fayda sağlamaktadır. Bu tarz bileşimler üçlü matrislerden oluşmaktadır.

Bu uygulamada lesitin’in sudaki şişme özelliğinden faydalanılır. Bileşim yağ fazı ve su fazından oluşmaktadır.

Bu bileşimin yağ fazı anlat stearat içermektedir. El losyonundaki su fazı ise bu ortamda baskın halde bulunan lipozomlar, trietanolamin ve Mono Propilen Glikol içermektedir.

Lesitin bazı araştırmalarda saç ve saç tedavileri için önemli özelliklere sahip bir bileşiktir. Cilt ve saç için yağlama özelliklerine sahip bir bileşiktir. Lesitinin kozmetik preparatlarda kullanımında, şampuanların içerisinde %1-%2 aralığında cilt yağlarında %10 düzeyinde kullanıma sahiptir. Lesitin kullanılırken cildin kuru veya nemli bir yapıya sahip olması önemlidir. Kuru ciltlerde lesitin kullanımı %0.5 ile %0.65 aralığında olmalıdır. Daha fazla oranlarda kullanımı  cildin daha fazla kurumasına neden olabilir.

Topikal Krem Bileşimi Nasıldır?

Bu bileşimde kullanılan Trietanolamin (TEA) miktarı kullanılan lesitin miktarına bağlıdır. Her mol lesitin için 1 mol Trietanolamin (TEA) kullanılır. Buradan yola çıkarsak %1 lesitin kullanılması durumunda %0.2 Trietanolamin (TEA) kullanılır.

Cilt kuruluğuna uygun bir formülde trietanolamin (TEA) %0.4 tür.

Kullanılan diğer bileşimler aşağıdaki gibidir.

Yukarıda bahsettiğimiz içeriğe sahip nemlendirici krem cildin kurumasına karşı uzun süre koruma sağlayabilmektedir. Elde edilen nem bariyeri oldukça güçlü özelliklere sahiptir.

Lesitin, genellikle cilt bakım ürünlerinde emülgatör olarak kullanılır ve cildin nemini artırabilir. Trietanolamin ise, kozmetik ürünlerde pH ayarlayıcı veya emülsifiyan olarak kullanılabilir. Her iki bileşen de çeşitli kozmetik ürünlerin stabilizasyonunda rol oynayabilir. Bu uygulamada Toz Soya Lesitini de kullanılabilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir