Sporcular için Gıda Takviyeleri

Whatsapp ile Paylaşın

Sporcuların yoğun antrenman ve egzersiz programlarına sahip oluşu enerji harcanması arttırarak besin ihtiyacına neden olur. Eksik besin maddelerini tamamlamak ve besin ihtiyaçlarını karşılamak için gıda takviyesi almaları önerilir. Bazı gıda takviyeleri ile spor performansları da arttırılabilir. Yoğun egzersiz ile kas liflerinde yırtılmaların ve hasarların onarılması için de bazı gıda takviyeleri kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizler için hangi kimyasalların bu alanda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Sporcular için hangi kimyasallar faydalıdır? 

Herhangi bir kimyasal takviye kullanmadan önce sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Sporcular için faydalı olabilecek bazı kimyasallar şunlardır;

  1. Kreatin: Kaslardaki kreatin depolarını artırarak enerji üretimini destekler. Böylece kısa süreli ve yoğun aktivitelerde performansı artırabilir. Aynı zamanda kas kütlesini artırmaya ve toparlanma sürelerini kısaltmaya yardımcı olabilir. Günlük 3-5 gram kreatin takviyesi uygundur.
  2. Beta-alanin: Karnozin seviyelerini artırarak dayanıklılığı artırabilir ve yüksek yoğunluklu egzersiz performansını destekleyebilir. Genellikle 4-6 gram alımı önerilmektedir.
  3. Kafein: Merkezi sinir sistemini uyarır ve enerji seviyelerini artırır. Ayrıca dayanıklılığı artırabilir, egzersiz süresini uzatabilir, yorgunluğu geciktirebilir, yağ yakımını destekleyebilir ve egzersiz öncesi konsantrasyonu artırabilir.
  4. Elektrolitler: Terlemeyle kaybedilen elektrolitler, vücut için önemli minerallerdir. Sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitlerin dengesini sağlamak için spor içecekleri veya elektrolit takviyeleri kullanılabilir. 

Neden Kafein takviyesi alınmalı?

Sporcular, kafeini performans artırıcı olarak kullanabilir. Enerji ve uyanıklık artışı, dayanıklılığın artması, yağ oksidasyonunun teşvik etmek ve konsantrasyonu arttırma temel faydalarıdır. Kaslarda enerji kullanımını optimize ederek karbonhidrat depolarının daha verimli kullanılmasını sağlar. Bu durum kaslardaki glikojen depolarının daha geç tükenmesine ve egzersiz süresinin uzamasına yardımcı olur. 

Arjinin takviyesi neden alınmalı?

L-Arjinin, vücutta nitrik oksit sentezine yardımcı olan bir amino asittir. Senteze yardımcı oluşu performans arttırıcı olarak kullanılmasını sağlar. Kan akışını ve performansı arttırır, kas onarımını ve bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca, arjinin egzersiz sırasında laktik asit birikimini azaltarak yorgunluğu geciktirebilir.

Askorbik asit neden tüketilmelidir?

Askorbik asit yani C vitamini birçok faydalı role sahip önemli bir vitamin ve antioksidandır. Bağışıklık sistemi desteği, antioksidan koruma, demir emilimini arttırma ve kolajen üretimini destekleme sağladığı faydalardan birkaçıdır. Ek olarak sporcuların egzersizden kaynaklanan oksidatif stresi azaltmalarına yardımcı olur.

Kolajen takviyesi neden alınmalı?

Kolajen, cilt elastikiyeti ve kemik gücü gibi birçok önemli fonksiyonda rol oynar. Başlıca ekti ettiği alanlar eklem sağlığı ve yaralanma önleme, yaralanma rehabilitasyonu, cilt sağlığı, kemk ve kas sağlığı şeklindedir. Özellikle yaşlanma, yüksek darbe sporları veya aşırı antrenman gibi faktörlerle birlikte kemik yoğunluğu ve kas kaybı riski artabilir.

Kolajenin farklı tipleri vardır. Başlıca tipleri aşağıdaki gibidir.

  • Tip I: Deri, kemikler, tendonlar, kornea ve dişler gibi birçok dokunun yapısında bulunur. Aynı zamanda saç, tırnaklar ve diğer bağ dokularının güçlendirilmesinde de önemli bir rol oynar.
  • Tip II: Eklem sağlığı için önemlidir ve eklem kıkırdağının esnekliği ve dayanıklılığına katkıda bulunur. 
  • Tip III: Yara iyileşmesi ve dokuların yeniden inşası için önemlidir. Cilt, kaslar, kan damarları ve iç organların yapısında yer alır.
  • Tip IV: Bazal membran adı verilen ince bir tabakanın yapısında bulunur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir