Kafein’in İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nasıldır?

Kafein insan Sağlıgı üzerindeki Etkileri Nasıldır
Whatsapp ile Paylaşın

Kahve ve kafein kullanımının insan sağlığı ve etkileri üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda, kafein ve kahve üzerinde detaylı bazı bilgiler ve bulgular üzerinden doğrudan insan sağlığı üzerindeki etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.

Her ne kadar kahve kendi başına bir madde olsa da içerisinde kafein barındırmaktadır. Kahve alımının insanlarda meydana gelebilecek kolon kanserine yakalanma olasılığının zayıf etkisi olmakla birlikte bu kansere karşı koruyucu yani önleyici etkisi bulunmaktadır.

Bunun yanında kafein içermeyen kahvenin düzenli olarak alınması kolon yada rektum kökenli kansere karşı önleyici etkisi tespit edilmiştir. Buradan yola çıkıldığında kullanılan kahvenin kafeinsiz olması ve kolorektal kansere karşı önleyici olması bu durumun kafeinden bağımsız olduğunu düşündürmektedir.

Değerlendirme yapacak olursak, her iki durum da düzenli kahve alımının çeşitli sağlık sonuçları üzerinde olumlu etkilerinin olabileceğini göstermektedir.

Sporcuların mevzuat gereği spor müsabakasından 48-72 saat önce kafein ve kafein içeren besinlerin alınmasını sınırlandırması gereklidir.

Kafeinin Ergojenik Etkileri

Kafein üzerinde yapılan birçok araştırmada, kafein egonijesitesini tespit etmek için yapılan çalışmaların özellikle tek bir noktaya odaklandığı tespit edilmektedir.

Akut kafein tüketiminin (1mg ile 6mg/kg Vücut kütlesi) fiziki ve spor performansı üzerinde birçok olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu etkiler bazı kadın atletlerde yapılan araştırmalar sonucunda reaksiyon süresi ve psikolojik etkilerindeki izlemlere göre pozitif sonuçlar meydana koymuştur.

Bazı araştırmacılar akut kafein alımının kadın ve erkek sporcularda benzer ergojenik etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yalnız güç faktörü üzerinde yapılan çalışmalarda, kadın ve erkek sporcularda kafein alımının kadınlar üzerinde daha zayıf etki gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bu etki çok büyük bir etkiye sahip olmasa da doğruluğu tespit edilmiştir.

Yapılan bu araştırmalar neticesinde kafeinin sporcu beslenmelerinde kullanımı yasaklı ürünler listesinden çıkarılmıştır.

Kafeinin Vücutta Etki Mekanizması Nedir?

Kafein maddesinin ergojenisitesi merkezi sinir sistemini uyararak farmakoloji bir etki ortaya koymaktadır. Bu sayede diğer periferal dokularda sinerjistik etki oluşturarak diğer psikolojik etkilerini meydana getirmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Kafein kullanımın kötü etkilerinden bir tanesi, 6mg/kg kafein alımının uyku düzenini olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda belirli bir mesafe koşucularında, bu mesafeyi daha kısa sürede bitirmeleri için avantaj veya değişiklik sağlamamıştır. Buna karışlık düşük kafein tüketimi ve orta düzeyde tüketim sağlayan kişilerde ergojenik etki sağlamıştır (3mg ile 9mg/kg).

Kafeine alışmış sporcularda 11 mg/kg kafein alımının maksimum güç değerleri üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülebilir. Tabi durum bazı dezavantajları da meydana getirmektedir. Mesela kas dayanıklılığını düşürmektedir.

Günlük kafein alımı alışkanlığı olan kişilerde daha fazla kafein almaları yerine dehabinitasyon uygulamaları önerilmektedir.

Birçok araştırma, kafein’in olumlu etkilerinin olduğu daha fazla olduğu üzerinde teşhisler koymaktadır.

Kafein’in İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Uyarıcı etkisi ile konsatrasyonu arttırır.

Fiziksel performansı artırır.

Bazı hastalıkları önler.

Ruh halini iyileştirir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir