Antioksidanlar Ve Özellikleri

Antioksidanlar Ve Özellikleri
Whatsapp ile Paylaşın

Bilinen en güçlü antioksidanlar flavinoidlerdir. Organik asitler arasındaki en güçlü antioksidanlar arasında Askorbik Asit (C Vitamini) bulunur. Bu bileşiklerin kendine özgü antioksidatif davranışları bulunur.

Antioksidanların yiyecek ve içeceklerde sağlığın korunması için çok önemli etkilerinin var olduğu bilinen bir gerçektir.

Yiyecek ve içeceklere eklenen antioksidanlar belirli bir zaman içerisinde bozulmasını engellemektedir. Aynı zamanda meyve ve sebzelerle veya ilaç ve gıda takviyesi ile alınan antioksidanlar sağlığın korunması üzerinde büyük rol oynamaktadır.

İnsan ve hayvan metabolizması saldırılara karşı koyabilmek için antioksidanlara ihtiyaç duyarlar.

Gıda sektöründe toksik oksidasyonun oluşmasını önlemek için antioksidan kullanılır.

Antioksidanların bir başka özelliği ise beslenme kalitesi üzerine sağladıkları pozitif etkilerdir. Aynı zamanda gıdaların raf ömrünü uzatmak için antioksidanlar çok önemli bileşenlerdir.

Antioksidanlar arasında E Vitamini de bulunmaktadır. E vitamini aynı zamanda Alfa Tokoferol olarak isimlendirilir. E Vitamini yağda çözünen ve suda çözünen olarak 2 farklı özellikte bulunmaktadır. Sıvı ve toz form olarak kullanımı mevcuttur. Topikal uygulamalar için katı formda ki ürün kullanılmaktadır. E vitamini sıvı formu yağda çözünen üründür. Katı form ise suda çözünmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

1 Yorum

  1. Ahmet dedi ki:

    Cok bilgilendirici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir