Portakal Kabuğu Ve Nobiletin

Whatsapp ile Paylaşın

Vazife Sırası Kimde Olmalı?

Birkaç gündür bazı konular üzerinde hibrit bir şekilde düşünüyorum. Bunun nedeni ise geleceğe dair umutlarımın daha da baskın bir şekilde yeşerdiğini görüyor olmam.

Birçok insanın kendi perspektifi doğrultusunda vizyonu vardır. Herkes, teknik yeterlilikleri çerçevesinde bazı ideallere sahiptir ve bunları gerçekleştirmek için bir başka vizyonerlerin projelerini somutlaştırmasına ihtiyaç duyar. Birçok insan da Dünyadan bir haber sadece yaşamayı tercih eder.

Örneğin; Geçen gün veteriner bir müşterimiz aradı. Bazı konulardan dert yanmaya başladı. Yaklaşık 200 başlık bir buzağı üretme tesisinde (Damızlık İnekler) ineklerin bazılarında preimplantasyonel embriyo gelişimi sırasında sorun olduğunu ve her yıl neredeyse 1-3 tane düşük meydana gelebildiğini belirtti.

Bir kimyacının bu konu ile alakası nedir? O zaman bir çiftçi ile veterinerin alakası nedir? Bu soruları çoğaltmak mümkündür. Ama en önemlisi her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğunu göz ardı etmemek gerek.

Aslında bu olayın ucu, her hangi bir üniversitedeki bir Hoca’ya kadar gitmektedir. Neden diye sorarsak; Sağlıklı Embriyo gelişimleri için ilaç ihtiyacımız vardır. Bunun için de araştırma faaliyetleri gereklidir.

Geçen gün bir arkadaş, haklı sebeple üniversite hocalarına bir sitemde bulunmuş. Bir konu ile alakalı başka bir ülkede 100’lerce yayın olduğunu ama bizim ülkemizde sadece bir miktar olduğu konusunda bir görüş beyan etmiş. Acaba bu örüntü nerede akamate uğruyor?

Vazife sırası kimde olmalı?

Vazife sırası hayvancı da olamaz. Hayvanı hasta olup çözüm arayan o. Konuyu tespit eden Veteriner de olamaz o sadece sorunu tespit edip uygulama yapması gerekiyor (Tabi ilaç geliştirici değil ise).

Pekala, vazife sırası ilaç geliştirici enstitü veya özel sektör kuruluşunda ki girişimci kişi de olabilir mi? Konuya biraz daha netlik kazandırmak gerekirse, bu ilaç geliştirici, Nobiletin (Portakal kabuğunda bulunur) ham maddesini kullanarak İneklerde sağlıklı embriyo gelişimi için araştırma faaliyetleri yapacak. Nobiletin’i nereden bulacak? Çiftçimiz, Portakal üretimini gerçekleştirmiş, vazifesini yerine getirmiş. Makineci süperkritik akışkan teknolojisini ortaya koymuş.

Peki vazife sırası kimde?

Ekonomik boyutuna baktığımızda 300.00 €/100 mg değere sahip olan bu Flavon türevini kim üretmeli ki? İlgili Hocamız çalışmasını yaparak, bu etken maddenin, Hayvancının sorununa çözüm üretmesi için bilimsel çalışmayı ortaya koymalı ve akabinde bir ilaç ruhsatı oluşturulup seri üretim sonucunda hayvana destek amaçlı verilmeli.

Ben buradaki döngüyü aşağıdaki şekilde sıralıyorum.

Çiftçi 》Portakal 》Makineci 》Ham madde girişimcisi (Flavon) 》İlaç geliştirici Hoca 》İlaç Üreticisi 》Veteriner 》Hayvancı

Sizce bu olaylar zincirinde, vazife sıralamasında nerede takılıyoruz? Yoksa görevini iyi yapmak istemeyenler mi var?

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir