Hidrokortizon İçeren Cilt Bileşimleri

Hidrokortizon İçeren Cilt Bileşimleri
Whatsapp ile Paylaşın

Deri üzerine uygulanması amacıyla üretilen cilt koruyucu bileşimler mineral yağ, mum ve vazelin içermemekle birlikte su bazlı bir bileşimdir. Elde edilecek bu bileşim sorunlu cildi yatıştırmak, iyileştirmek ve korumak için etkili özelliklere sahiptir.

İnsan derisi 3 farklı katmandan oluşmaktadır. Bunlar dış koruyucu katman yani stratum korneum, orta epidermis tabası ve iç dermis tabakası bulunur. Dermis tabasında ter bezleri ve saç kökleri bulunmaktadır.

Dudakların Kuruma Sebepleri Nelerdir?

Dudakların kurumasını, dudak yapısı ile ilişkilendirebiliriz. Dudak yapısı vücuttaki diğer cilt yapılarından farklıdır. Dudaklar koruyucu katman ve stratum korneuma sahip değildir. Bundan dolayı dudak yapısında ter bezi ve yağ tabası bulunmamaktadır.

Diğer cilt tabası olduğu gibi dudak yapısının da nemlendirici ihtiyacı vardır. Ter bezleri cilde nem sağlar. Dudak yapısı ise bir tek ağız içerisindeki tükürükten nem alabilir. Bu sebeple soğuk kış aylarında, rüzgarlı havalarda, Güneş altındaki kuru havalarda dudakta kuruluk ve çatlamalar meydana gelir.

Bu gibi dudakta meydana gelen kurulukları önlemek için kozmetik kremleri ve dermatolojik kremlerde kullanılır.

Nemlendirici Bileşimin Özellikleri

Cildi nemlendirmek için üretilen ağda benzeri ürünlerin, cildi nemlendirmekten ziyade kuruttukları tespit edilmiştir. Bunun yerine cilt üzerine sürüldüğünde yüzeyde mumsu bir tabaka oluşturmamaktadır. Bu özelliği sayesinde cilt dokusuna emilerek cilt yüzeyi için nemlendirme özelliği sergilemektedir. Dudak yüzeyi için mükemmel  nemlendirme ve koruyucu kabiliyete sahiptir.

Bunun yanında cilt dokusunun yüzeylerine uygulanması amacıyla krem üretimi, merhem üretimi, losyon üretimi, jel üretimi ve dudak parlatıcı kozmetik ürünlerinin imalatında yer bulabilir. Aynı zamanda tahriş olmuş cildin ve uçuk türevi yaraların çok kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Dudak Nemlendirici Bileşimin Formülü

Bu cilt nemlendirici bileşen aşağıdaki hammaddeler ile formüle edilir.

Bu girdiler ile birçok farklı kombinasyon elde edilebilir.

Hidrokortizon, bir kortikosteroid ilaçtır ve cilt üzerinde antiinflamatuar ve antipruritik (kaşıntıyı azaltıcı) etkilere sahiptir. Bu nedenle, çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Hidrokortizon içeren cilt bileşimleri, genellikle kortikosteroid tedavisine yanıt vermeyen veya hafif şiddetteki cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Örneğin hafif cilt tahrişleri, dermatit, egzama, sedef hastalığı ve diğer inflamatuar cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir