Potasyum Permanganat ile Su Arıtma

Whatsapp ile Paylaşın

Potasyum permanganat, ağız yoluyla alınabilen ve kırmızımsı mor kristal yapılı bir kimyasal bileşiktir. Genellikle oksidasyon özellikleri ve dezenfeksiyon amacıyla kullanılır. Potasyum permanganat, su arıtma sistemlerinde kullanılan bir kimyasaldır. Bu kimyasal suyun dezenfeksiyonu, demir, manganez ve hidrojen sülfür gibi istenmeyen maddelerin gideriminde kullanılır. 

Potasyum permanganatın kullanım amaçları nelerdir?

  • Dezenfeksiyon: Suda bulunan mikroorganizmaların, virüslerin, bakterilerin etkisiz hale getirilmesi için kullanılır. Potasyum permanganatın suya eklenmesi ile bu patojenler etkisizleştirilir. 
  • Demir ve Manganez Giderimi: Suda demir ve manganez bulunması suyun renkli, kötü kokulu ve tada sahip olmasına neden olur. Potasyum permanganat, demir ve manganezi oksitleyerek çözünmeyen bu maddelerin çözünmesini sağlar. Çözünen demir ve manganez, filtreleme ile sudan uzaklaştırılır.
  • Hidrojen Sülfür Giderimi: Hidrojen sülfür, su kaynaklarında bulunan kötü koku yaratan bir gazdır. Potasyum permanganat, hidrojen sülfürü oksitleyerek hidrojen sülfatı oluşturur. Sülfat iyonları, suda hoş olmayan kokuyu vermez. Böylece su kalitesi arttırılır. 

Sudaki potasyum permanganatın Mangan dioksite indirgenerek çökelmesi:

  1. Asidik ortamda;

MnO4¯ + 4H+ + 3e 🡪 MnO2 + 2H2O

MnO4¯ + 8H+ + 5e 🡪 Mn+2 + 4H2O

  1. Alkali ortamda;

MnO4¯ + 2H2O + 3e 🡪 MnO2 + 4OH

Potasyum permanganat güçlü oksidasyon özelliğine sahiptir. Bu nedenle su arıtımında kullanım oranı önemlidir. Fazla miktarda kullanımı suda hoş olmayan koku ve tat oluşumuna neden olur.

Kullanım örneği:

Su üzerine potasyum permanganat ilave edilir. Homojen bir karışımın elde edilmesinin ardından çözelti kullanıma hazır hale gelir. Suyun özelliklerine göre tercih edilen potasyum permanganat miktarı değişir.

Balık yetiştiriciliğinde Potasyum permanganat kullanımı:

Potasyum permanganat, balık yetiştiriciliğinde akvaryumun dezenfeksiyonu, hastalık tedavisinde ve su arıtımında kullanılır. Fungal, bakteriyel ve ektoparazitler hastalıkların tedavisinde tercih edilir. 

İnsan sağlığında ise potasyum permanganatın deri dezenfektanı, egzama tedavisi ve açık yaraların kurutulmasında kullanılır.

Not;Bu gibi uygulamaların yapılması için doktor ve uzman eşliğinde gerçekleştirilmesi gereklidir. Aksi durumda cilde ve bünyeye zarar verecektir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir