Disfaji Tedavisi İçin Efervesan Tablet

Disfaji edavisi İçin Efervesan Tablet
Whatsapp ile Paylaşın

Yemek yerken veya içecek içerken meydana gelen, sağlık alanında yutma problemi olarak değerlendirilen tıbbi bir terimdir. Bu rahatsızlığı yaşayan insanlarda yediği yemek tüp vasıtası ile mideden ağıza geri gelmektedir.

Disfaji 2 Tip olabilmektedir

  • Oropharynx (Yemek borusuna doğru olan problem)
  • Oropharyngeal (Orofarinksten Yemek borusuna boşaltım problemi)

Hemen her yaştaki insan için geçerli olan bu rahatsızlık genel olarak yaşı ilerlemiş insanlarda ve çocuklarda yaygın bir şekilde görülmektedir.

Disfaji Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Beyinde meydana gelen yaralanmalar, sinir sistemi problemleri, yemek borusu spazmları ve yemek borusundaki iltihaplanmalar nedeniyle gıdanın mideye doğru ilerlemesine yardımcı olan kaslar ve sinirler düzen bir şekilde çalışamaz. Bunun sonucunda disfajide rahatsızlığı meydana gelir.

Aynı zamanda ağızdaki tükürük miktarının az olması durumu da gıdanın mideye inmesi için gerekli olan kayganlığı sağlayamaz.

Disfaji Tedavisi İçin Uygun Bir Yöntem

Bu tür rahatsızlıkların tedavisi için sıvı solüsyon veya sıvı forma dönüştürülebilen katı formdaki efervesan tabletler çok uygundur.

Efervesan; Gıdaya geçmeden önce karbondioksit gazının sıvı içerisinden atılması olayıdır.

Efervesan tabletler kullanılmadan önce su içerisinde çözülmesi gerekmektedir. Bu aşamasa su içerisinde karbondioksitini salarak çözünür. Ve parçalanır. Efervesan yöntem ile üretilen tabletler, tablet içerisinde yer alan aktif maddelerin hücre içerisine hızlı bir şekilde nüfuz etmesini ve emilmesini  sağlamaktadır.

Efervesan tablet ile tedavi edilen rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir;

  • H1 Antagonistleri
  • Alerjenik Bozukluklar
  • Soğuk Algınlığı
  • Baş Dönmesi
  • Öksürük
  • Hareket Hastalığı
  • Parenteral H1 Antagonistleri
  • Akut Kas Distopisi

Bu tür rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan aktif madde  Chlorpheniramine maleate(Klorfeniramin Maleat)’dır. Bu bileşik birinci nesil alkilamin histamindir. CPM’nin en büyük özelliği alerjik reaksiyonlar sonucunda asetil kolini ve doğal olarak salgılanan bazı histamini bloke etmektedir.

Bu gibi sağlık sorunlarının (Disfaji ve Düşük miktarda tükürük) önlenebilmesi için Chlorpheniramine maleate(Klorfeniramin Maleat) (CPM) nin efervesan tabletleri kullanılmaktadır.

Disfaji Tedavisinde Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Disfaji tedavisi için atmosferik nemin kontrol altında tutulması çok önemlidir. Bunun için optimum verim sağlayacak asit katkılarının kullanılması gerekmektedir.

Efervesan tabletlerin atmosferik nemden daha az etkilenmesi ve sodyum karbonat ile sodyum bikarbonat gazını daha iyi çıkartacak daha az higroskopik özelliğe sahip asit kullanılması gerekmektedir. Bunun için Tartarik Asit ve Fumarik Asit efervesan tabletlerde Sitrik Asit’e göre daha az higroskopiktir. Higroskopik değeri ne kadar yüksek ise tablet içerisinde o kadar nemlenme ve tablet makinesinde yapışma o kadar yüksek olur.

Aynı zamanda tedaviye hızlı bir etki düzeyinin olması da önemlidir.

Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Bu maddelerin kombinasyonu ile üretilen efervesan tabletlerin CPM konusunda daha hızlı parçalanma özelliği ve daha hızlı ilaç dağılım etkisi göstermektedir. Bu kombinasyondaki madde miktarları, optimum verim alınması için en önemli husustur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir