Pens İyonu İle Balıkların Tedavisi

Whatsapp ile Paylaşın

Balık Biti

Argunlus , yengeç veya keneye benzeyen bir asalaktır. Çıplak gözle çok kolay fark edilebilir. Genellikle sazansıgiller türündeki balıklarda görülür. Tropikal akvaryumlarda ise yüksek ısıya dayanamayıp ölürler. Bu canlı zehir salarak balık ölümüne neden olurlar.

Bulaşı Durumu

Balık biti her ne kadar özen göstersen de balığa bulaşabilir. Balığın mukoza  sağlam, sağlıklı bir balık olsa da balık biti savunmasız olduğu için parazit bulaşır. Periyodik dip çekimi dinlenmiş temiz su kullanmak ve sonrasında kaya tuzu kullanmak önlemler arasında yer alır.

Uygulanmış Tedavi Yöntemleri

Ticari alabalık yetiştiriciliğinde deniz bitinin temeli büyük ölçüde organofosfatlar, sentetik piretroidler, kitin sentezi inhibitörleri, hidrojen peroksit veya emamektin benzoat gibi makrosiklik laktonlar gibi kimyasallarla yapılan bir tedavidir. Deniz bitlerinin ürünlere karşı direnç geliştirmesi balık sektörü için büyük bir tehdit oluşturmaktadır; bir yandan, direnç gelişimi sorununu hızlandıran ve ayrıca çevresel toksikoloji sorunları yaratma potansiyeline sahip olan bileşiklerin daha yüksek dozları kullanılabilir. Öte yandan, yeni kimyasallar ve tedavi programları için umutsuz bir arayışımız vardır.

Lufenuron Ve Hexaflumuron’un Verilmesi

Lufenuron ve hexaflumuron’un yüksek potansiyeli göz önüne alındığında, zaman içinde kimyasal olarak kararlı olan, kümelenmeyen veya çökelti oluşturmayan ve deniz bitine karşı uzun vadeli yüksek etkinlik sağlayan geliştirilmiş bir enjekte edilebilir formülasyonun sağlanması oldukça arzu edilir olacaktır.

Serbest formda veya veterinerlikte kabul edilebilir bir tuz formunda uygulanabilir. Molekülde asimetrik bir c-atomunun bulunması nedeniyle, iki enantiyomer mevcuttur. Mevcut buluş dahilinde, iki enantiyomerin rasemik karışımı formundaki lufenuron kullanımı tercih edilir. 

Aktif bileşenin yüzey stabilizasyonu için uygun yüzey aktif maddeler, örneğin iyonik olmayan, anyonik veya ziteriyonik yüzey aktif maddelerdir. Uygun iyonik olmayan, anyonik veya zitteriyonik yüzey aktif maddeler çok sayıda bilinmektedir ve ticari olarak temin edilebilir.

İyonik Olmayan Yüzey Aktif Maddeler

Yağlı Alkoller : setil alkol, stearil alkol ve setostearil alkol

Sorbitan Yağlı Asit Esterleri : sorbitan monopalmitat, sorbitan monostearat, sorbitan seskioleat ve sorbitan trioleat

Hastalıkla Savaşma Şekilleri

Nanosüspansiyon formülasyonları, per se olarak bilinen bir şekilde balığa enjeksiyon yoluyla uygulanır. Salmonitler söz konusu olduğunda, bir tedavi programı, balığın denize transfer edilmeden önce ilk tatlı su aşamasında işlenmesini içerir.  Tedavi balıklar zaten denizdeyken gerçekleştirilir. Balık aktif bileşeni emecek ve böylece aktif maddenin terapötik olarak etkili konsantrasyonu uzun bir süre, örneğin en az 5 ay, tercihen en az 6 ay korunacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir