Üre Hidroklorik Asit Ve Tuz Arasındaki Bağ

Whatsapp ile Paylaşın

Kalsiyum Karbonat Ve Yerine Kullanılabilecek Ürünler Nelerdir?

Kalsiyum karbonat genellikle endüstriyel işlemlerde üretilir. Kalsiyum karbonat, bir kireç kaynağı, bir nötralize edici madde, kauçukta, boyalarda ve plastiklerde bir dolgu maddesi veya genişletici olarak, ekmek, macun, diş tozları, antasit ve badanaların güçlendirilmesinde kullanılır. Portland çimentosu ve metalürjik akıda da kullanılır. Kalsiyum karbonat alternatif olarak tebeşir, kalsit, mermer, kireçtaşı ve mezgit olarak adlandırılır. Kalsiyum karbonatın önemli bir kullanımı, kağıt üretimi ve geri dönüşümünde opaklaştırıcı bir maddedir.

Kalsiyum Karbonat Kullanmanın Dezavantajı Nelerdir?

  • Suda çok az çözünme,
  • Yüzeylerde birikme,
  • Su bazlı sıvılarda bir dispersiyon oluşturma,
  • Dispersiyonlar rahatsız edici olabilir.
  • Ekipmandaki olumsuz etkiler.

Kalsiyum karbonat ayrıca ısıtma sistemlerinde sert su kullanıldığında kazan kirecinin önemli bir nedenidir. Kalsiyum karbonat kazan kalıntısını ekipmanı olumsuz etkilemeyecek şekilde çıkarmak bazen zordur.

Suda Çözünmeyen Tuzlar İçin Yapılması Gerekenler?

Üre hidroklorürün, yüzeyler üzerinde suda çözünmeyen metal tuzlarının birikmesinin giderilmesi ve suda çözünmeyen metal tuzu dispersiyonlarının veya süspansiyonlarının çözülmesi için pahalı olmayan ve yararlı bir madde olduğu keşfedilmiştir. Üre hidroklorür ayrıca, kağıt üretimi ve geri dönüşümünden üretilenler de dahil olmak üzere, alkali işleme veya atık akışlarının nötralizasyonunda da yararlıdır. Üre hidroklorür özellikle kalsiyum karbonatın uzaklaştırılmasında veya çözülmesinde faydalıdır.

Tuzların Birikmesini Gidermek İçin Neler Yapılır?

Yüzeylerde suda çözünmeyen metal tuzlarının birikmesini gidermek ve suda çözünmeyen metal tuzu dispersiyonlarını veya süspansiyonlarını çözmek için üre hidroklorürün kullanılması, hidroklorik asit veya diğer maddelerin kullanıldığı geleneksel yöntemlere göre avantajlara sahiptir. Üre hidroklorür, metal ekipman ve diğer temas yüzeyleri için eşdeğer miktarda hidroklorik asitten daha az aşındırıcıdır ve önemli ölçüde daha az hidrojen klorür gazı salma eğilimine sahiptir. Üre hidroklorür veya eşdeğeri, bileşimdeki Hidroklorik Asitin toplam ağırlığına bağlı olarak, çözünmeyen tuzları çözme veya diğer işlevleri yerine getirme konusunda eşdeğer miktarda kompleksleşmemiş Konsantre Hidroklorik Asit Saf ile aynı veya benzer yeteneğe sahiptir.

Bu bileşimde hidroklorik asit ile kombinasyon halinde kullanılan tek baz üredir. Alternatif bir düzenlemede, suda çözünmeyen bir metal tuzu ile birleştirildiğinde suda çözünebilen bir metal tuzu üretiyorsa, üre veya başka bir zayıf baz ile herhangi bir güçlü asidin tuzu üre hidroklorür yerine kullanılabilir. (trietanolamin, dietanolamin, monoetanolamin)

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir