Eşek Hıyarı

Whatsapp ile Paylaşın

Hiç acı salatalık veya kabak yediniz mi? Ben, küçüklüğümde bahçemizde yetişen acı salatalıktan bir çok kez yedim.

Bugün İstanbul’da bir sahil kasabasına gittiğimde, çocukluğum döneminde bir çok kez karşılaştığım Ecballium Elaterium isimli ilginç bitki ile karşılaştım. Kabakgil familyasına ait bir bitkidir. Meyvesine dokunmak istedim fakat hemen bir savunma refleksi ile içinde bulunan mukus benzeri bir form ile birlikte çekirdekleri fırlattı.

Neden böyle bir refleks sergilemişti? Acaba bünyesinde nasıl değerli bir şey saklıyordu. Belki 25-30 yıl önce benim için çok önemli değildi. Fakat artık bu sırrı ortaya çıkararak, bu konuda bir aydınlanma girişimim olmalıydı.

Cucurbitacin

Yüksek miktarda Oksijen içeren Tetrasiklik Triterpen olan organik bir bileşiktir. Birçok Tıbbi Aromatik bitki olarak Ecballium Elaterium sahip olduğu bu etken madde sayesinde acı bir tada sahiptir. Ve toksik özellikleri barındırmaktadır.

Her ne kadar toksik olsa da, daha kötü ve daha toksik maddeler üzerinde inhibe edici etkileri olduğu son zamanlarda yapılan araştırmalarla ortaya konulmaktadır. Öyle toksik ki Cucurbitacin zehirlenmesi yaşamı tehdit edici seviyededir.

Sizce bu yaşam için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mıdır? Ben hayatımın belli bir döneminden sonra, bitkilerin tehdit edici özelliklerine olumlu bakmaya ve bunların insanlar için faydalı olabileceği umuduyla yaklaşmaya başladım. Ve hiç bir zaman yanılmadım.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda Cucurbitacin B ve E glukozitlerin antioksidan özellikleri incelendiğinde bir çok serbest radikalleri süpürücü özelliği sergilemesi kanser hastalıkları için önemli bir gelişmedir.

Bir başka çalışmada ise eklem hasarının azaltılması ile birlikte proinflamatuar enzimlerin ve Tümör Nekroz Faktörlerinin (TNF) ekspresyonunun aldığı tespit edilmiştir.

Ayrıca Cucurbitacin’in aşağıdaki kanser türleri üzerinde inhibe edici etkileri olduğu tespit edilmiştir.

  • Meme Kanseri
  • Cilt Kanseri
  • Akciğer Kanseri
  • Beyin Kanseri

Bu gibi birçok kanser hastalığında kanser hücresi hattı üzerinde yer alan ‘Ölümsüz Hela’ hücrelerinde DNA ve RNA biyosentezini inhibe ettiği tespit edilmiştir.

Bu sebeple Ecballium Elaterium bitkisi hem İn vitro hem de İn vivo olarak çeşitli kanser hastalıklarına karşı umut verici özellikler barındırmaktadır.

Cucurbitacin 200.00 Usd/20 gr civarındadır.

Toksik özelliklerini de dikkate alarak kanser ilaçlarında kullanılmasının yaygınlaşması ile muazzam bir katma değer yaratabilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir