Halı Şampuanı Üretimi

Whatsapp ile Paylaşın

Halı, kilim ve benzer kumaşların temizliği için bu zamana kadar birçok ürün formüle edilmiştir. Bu ürünlerin içerisinde en bilinen kimyasal madde yüzey aktif maddedir. Bu bileşim sulu forma sahiptir. Halı şampuanı bileşiminde boya, koku ve çözücü maddeler bulunmaktadır.

Halı sektörünün gelişmesi ile halılar uzun süreli dayanıma sahip olmuştur. Halı ömrünün uzaması ile bu alanda kullanılacak ürünlerin geliştirilmesi elzem olmuştur.

Halı temizleme işlemi yapılıp sıvı şampuan uygulandığında vakum işleminden sonra halı liflerinden uzaklaştırılan şampuan kalıntıları ortaya çıkar. Bu tür uygulamalarda en önemli husus, yıkama işleminden sonra liflerde meydana gelen birikintilerin ne kadar uzaklaştırıldığıdır.

Bir diğer önemli faktör de elde edilen Halı şampuanının maliyetidir. Bu nedenle kullanılan maddelerin maliyet açısından avantaj sağlaması gerekir.

Halı Şampuanı Nasıl Olmalıdır?

Elde edeceğimiz Halı şampuanında kullanılan maddeler piyasa değeri açısından ucuz olmalıdır. Öncelikle anyonik yüzey aktif özelliğe sahip alkil sülfat deterjanı belirlenir. Daha sonra maliyet avantajı olan bununla birlikte kir çıkarma kabiliyetine sahip tuz kombinasyonu oluşturulur.

Alkil sülfat ve tuz kombinasyonu şampuan içerisindeki oranı %15 düzeyini geçmemelidir

Halı Şampuanı Formülü

Benzersiz özelliklere sahip Halı şampuanı üretmek için aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu bileşime Etilen Glikol Monobutil Eter de eklenebilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir