Atıkların Geri Dönüşümü

Whatsapp ile Paylaşın

Atık Malzemelerden Geri Kazanılması Ve Yenilenmesi

%30-70 yağ uzunluğuna sahip bir alkid reçinesinin üretim yöntemini sağlar bu yöntemin özelliği, ana başlangıç ​​malzemesi atık malzemelerden geri kazanılmış ve rejenere edilmiş tereftalik asit olan bir polyester reçinesinin depolimerize edilmesi ve aynı zamanda esterleştirilmesidir. Tereftalik asitten yapılan, atık malzemelerden geri kazanılan ve rejenere edilen ve bu buluşun işleminde kullanılan polyester reçineler polietilen terefitalatı (PET) içerir. Kaynakların geri dönüşümü için geri kazanılan şişeler, endüstriyel atık polietilen tereftalat ve polietilen gibi polyester ürünlerin (film, elyaf, otomobil parçaları, elektrikli ve elektronik parçalar vb.) Üretimi sırasında oluşan atıklardan rejenere edilen polyester reçineler kullanılır.  Özellikle geri dönüştürülmüş polietilen tereftalat uygundur. Rejenere PES normal olarak cips veya toz haline getirilmiş parçalar şeklinde kullanılır.

Tetra Veya Daha Yüksek Polihidrik Alkollerin Özellikleri Nelerdir?

digliserin, trigliserin, pentaeritritol, dipentaeritritol ve sorbitol yer alır. Bunlardan pentaeritritol, elde edilen alkid reçinesinin kullanıldığı boya bileşimlerinin boyalı filminin olumlu sertleştirme ve kurutma özelliğinden dolayı özellikle uygundur. 

 Tri- Veya Düşük Polihidrik Alkollerin Örnekleri Nelerdir?

 trimetilolpropan, trimetiloletan ve gliserin gibi trihidrik alkoller; ve etilen glikol, dietilen glikol, trietilen glikol, propilen glikol, 1,3-propandiol, 1,4-butandiol, 1,5-pentandiol, neopentil glikol, 1,6-heksandiol ve 1,4-dimetilolsikloheksan gibi dihidrik alkoller. Bunlardan gliserin, etilen glikol, dietilen glikol, trietilen glikol ve propilen glikol özellikle uygundur.

 Alkollü Bileşenle Karıştırılacak Sıvı Ve Katı Yağlar Nelerdir?

  • Soya Fasulyesi Yağı, 
  • Aspir Yağı, 
  • Keten Tohumu Yağı, 
  • Uzun Yağ, 
  • Hindistancevizi Yağı , 
  • Hurma Çekirdeği Yağı, 
  • Hint Yağı,
  • Balık Yağı,
  • Tung Yağı

Kuruma Özelliği Nedir?

Karışımdaki seçilen sıvı ve katı yağın ve/veya yağ asidinin toplam miktarı, elde edilen alkid reçinesinin yağ uzunluğunun, yeterli kuruma özelliği ve fiziksel özellik kazandırmak için %30-70, tercihen %40-60 arasında olması gerektiği şekildedir. alkid reçinesinin harmanlandığı boya bileşimlerinin kuru boyalı filmlerinin performansıdır.

Reçinenin Oluşması 

Alkollü bileşen, sıvı ve katı yağ ve/veya yağ asidi ve polibazik asit bileşeninin bir karışımı kullanılır ve rejenere PES’in depolimerize edilmesi ve aynı zamanda söz konusu karışımda bunun esterleşme reaksiyonunun yürütülmesiyle bir alkid oluşur. Reçine oluşur. Rejenere PES’in depolimerizasyon ve esterleşme reaksiyonu aynı anda veya ardışık olarak ilerleyebildiği sürece, bu durumda alkid reçinesi oluşturma koşulları kritik değildir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir