RENK BOZULMASINI ÖNLEYEN GIDA KORUYUCUSU

Whatsapp ile Paylaşın

Meyve, sebze ve bitkisel kökenli gıdalar kesildiğinde veya fizyolojik olarak zarar gördüğü bölgede kahverengi veya siyah renk değişimi meydana gelir. Zarar gören bu gıdaların renk bozulmalarını engellemek amaçlı gıda koruyucusu kullanımı gerekir. Aksi taktirde renk bozulması iştah açıcı olmayan ve tüketimini kısıtlayan bir sorun olur.  

Kararma Önleyici Formülasyon; 

Sitrik Asit; Gıda maddesinin dayanıklığını arttırmak için kullanılır. Ayrıca alkolsüz içeceklere tat vermek amacıyla tercih edilir. Şekerleme yapımında kullanımı mevcuttur. 

Askorbik Asit; Asit düzenleyici olarak gıda maddelerinde kullanılır ve gıdanın pH kontrolünü sağlanır. Sebze ve meyvelerin kararmasını önlemek için kullanımı yaygındır. Oksijen tutma özelliğine sahip olduğu için antioksidan olarak ilave edilebilir. 

L-sistein; Vejetaryen gıdalara et tadı verebilmek amacıyla kullanımı mevcuttur. Hamur yapımında un işlem maddesi ve hamur yumuşatıcısı olarak tercih edilir. 

EDTA; Gıda maddesinin lezzetini ve rengini korumak amacıyla yaygın bir kullanımı vardır. Aynı zamanda gıdaların raf ömrünü uzatır. 

Formülasyondaki her bir kimyasal Gıda ve İlaç İdaresi’nin genellikle güvenli kabul ettiği malzemeler arasındadır. Bileşenlerin uygun oranlarda seçimi ile gıda tadının etkilenmemesi ve toksik etkiye neden olmaması sağlanır. Sitrik asit ve L-sistein kombinasyonu formülasyonun temelini oluşturur ve bu kombinasyonunun düşük oranda kullanımı etkiyi arttırır. Askorbik asit ve etilendiamin tetraasetik asidin eklenmesi ile kararmanın uzun vadeli önlenmesi sağlar.  

Dört kimyasalın homojen bir şekilde karıştırıldığı formülasyon, ağırlığına göre 0,5-0,6 oranında deiyonize su içinde çözdürülür. Hazırlanan karışım meyve ve sebzelerin kararma süresini geciktirecek bir etkiye sahiptir.  Ayrıca güvenli, ucuz ve etkili bir gıda koruyucusudur.  

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir