Manganez ve Bitki Arasındaki İletişim

Whatsapp ile Paylaşın

Manganez bitkilerin büyümesi için hayati önem taşıdığı iyi bilinmektedir. Manganez aşınmış çeltik tarlalarında pirinci ve kumlu tarlalarda buğday, sebze ve meyveleri canlandırabilir.

Manganezin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Narenciye ve hurma ağaçları, içlerinde aşırı miktarda manganez biriktiğinde yaprakları dökülebilir.

Manganez Etkisi Nedir?

Manganez bileşiklerinde, suda çözünür manganez bileşikleri etkisi hızla kaybolsa da, pirinç, buğday ve meyve yetiştirmek için temel gübre olarak kullanılır. Kolayca bulunabilen etkisi nedeniyle üzerlerine püskürtülür. Öte yandan, sitrik asitte çözünen manganez bileşikleri toprak düzenleyiciler olarak etkilidir, ancak gübre tepkisi çok yavaş salınır. Manganez ve manganez bileşiklerinin çok az olduğu bölgelerde, sitrik asitte çözünen manganezin etkisi toprakta fark edilemez.

Manganezin Çözünme Durumu Nedir?

Manganez gübreleri, manganez sülfür gübresi gibi suda çözünür manganez gübresi ve manganez cürufu gübresi gibi sitrik asitte çözünür manganez gübresi ve ayrıca bileşik manganez gübreleri içerir.

Manganez Endüstriyel Atık Olarak Geçer Mi?

 Endüstriyel atık olarak bertaraf edilen manganez yan ürünleri hem suda çözünür manganez hem de sitrik asitte çözünür manganez içerdiğinden, manganez gübresi için kullanılmak üzere etkili bir manganez kaynağı sağlayabilirler.  Yan ürünleri hem suda çözünür manganez hem de sitrik asitte çözünür manganez içerdiğinden, gübre tepkisinin hem kolayca bulunabilen hem de yavaş salınan yeni bir manganez gübresi için kullanılmak üzere etkili bir manganez kaynağı sağlayabilirler. Şimdiye kadar endüstriyel atık olarak atılan yan ürünler, gübre tepkisinin hem hazır hem de yavaş salınımlı olarak çalıştığı yeni bir manganez gübresi için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Manganez gübresinin bileşenleri nelerdir?


Manganez Bileşenleri 
Sitrik asitte çözünür manganez 
Suda çözünür manganez 
Çözünür manganez 

Potasik Bileşenler 
Sitrik asitte çözünür potasyum 
Suda çözünür potasyum 

Kireç Bileşenleri 
Çözünür kireç  (hidroklorik çözünür)
Çözünür silikat (hidroklorik çözünür)
Alüminyum oksit 
Demir oksit 
Nem

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir