Molibden Gübresi

Whatsapp ile Paylaşın

Molibden Gübresi Nedir?

Molibden gübre diğer gübreler gibi bitki sağlığı ve büyümesi için faydalı bir gübredir. Molibden, toprakta minimum düzeyde elementtir. Bitkilerin molibden elementine olan ihtiyaçları diğer elementlere göre azdır. Ph’ı 5,5’ten düşük ve asit karakterli topraklar bu topraklara verilebilecek  örnektir. Düşük azot içerikli topraklara, molibden açısından fakir olan topraklara ve fazla miktarda demir, bakır, alüminyum içeren topraklara molibden içerikli gübre desteği sağlamak, bitkiler açısından son derece faydalı bir faaliyettir.

Molibden Noksanlığı Nasıl Anlaşılır?

Özellikle yaşlı yapraklarda görülür. Yaprakların damarlarında sararmalar meydana gelir, çiçek oluşumuna engel olur veya çiçeklerde solgunluk gözlemlenir bunlar genellikle azot noksanlığına benzetilir.

Molibdene Neden İhtiyaç Duyulur?

Molibden, bitki büyümesi için gerekli bir mikro besindir. Molibden, nitratları nitrite ve ardından nitritleri amonyağa dönüştürmekten sorumlu iki bitki enzimi tarafından kullanılır. Bu amonyak daha sonra bu bitkiler tarafından amino asitleri sentezlemek için kullanılır. Molibden ayrıca bitkilerde inorganik fosforu organik fosfora dönüştürmek için kullanılır ve baklagiller atmosferik nitrojeni sabitlemek için özellikle molibdene ihtiyaç duyar.

Molibden Gübre Ne Amaçla Kullanılır?

Bitkilerin molibden eksikliklerini giderme amaçlı kullanılır. Molibden gübresi verilmiş bitkilerin içinde nitrat birikimi olmaz. Protein oluşumu artar. C vitamini sentezi artar. Molibden gübresi verildiği için molibden noksanlığı yaşamayan bitkiler son derece sağlıklı olurlar. Yapraklarında sararma ve kuruma görülmeyen bu bitkiler aynı zamanda olması gerektiği gibi büyür. Yapraklarında anormallik görülmez. 

İçerisinde Başka Element Bulundurur Mu ?

Molibden gübresinin aynı zamanda başka elementler barındıran çeşitleri de mevcuttur. Bor molibden gübresi içerik olarak birbirini tamamlayan iki elementin bileşimiyle oluşur. Bu gübre sayesinde bitkinin beslenmesi, büyümesi ve gelişmesi daha dengeli bir hale gelir. Bitki boyu, dal sayısı ve yaprak alanı artar. Molibden gübre bitkide bol çiçeklenme, dane bağlama ve meyve tutumunu teşvik eder. Bu gübre sayesinde meyve dökümü en aza iner. Gübre sayesinde bitkinin verimi ve kalitesinde büyük oranda artış meydana gelir. 

Gübre Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Bitkiye doğru zamanlarda ve yeterince gübre verilmesidir. Hem bitkinin sağlığı için hem de çevre kirliliğinin önüne geçmek için bu son derece önemli bir detaydır.
  • Molibden Gübreleme Avantajları Nelerdir?
  • Toprak ph’ından bağımsız olarak daha uzun süreler boyunca kontrollü bir şekilde bitkiler için molibden mevcudiyetini arttırır. 
  • Molibdeni toprak boyunca eşit olarak dağıtır.
  • Dağıtıcı Maddeler Nelerdir?
  • Naftalin Sülfonat Kondensatın Sodyum Tuzu
  • Zeolit
  • Talk
  • Grafit

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir