Hayvan Yemlerinde Organik Asitlerin Kullanımı

Hayvan Yemlerinde Organik Asitlerin Kullanımı
Whatsapp ile Paylaşın

Organik Asitler bakteri ve küf oluşumunu önlemek için uzun zamandan bu yana kullanılmaktadır. Bu uygulama alanında hijyenik şartların sağlanması bakımında önemli etkilere sahiptir.

Organik Asitler Nelerdir?

Organik Asitler mono karboksilik asitler, hidroksil grubuna sahip karboksilik asitler ya da çift bağlara sahip olan karboksilik asit bileşiklerdir.

Bu bileşikleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Olacak şekilde sınıflandırabiliriz.

Bu karboksilik asitlerin tamamının hayvanların bağırsaklarındaki bakteri ve mikroorganizmalar üzerinde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.

Kısa zincire sahip organik karboksilik asitler (C1-C7) Antimikrobiyal etkilere sahiptir. Hayvan ve bitki hücrelerinde normal bir şekilde dağılmışlardır. Aynı zamanda karbonhidratların kalın bağırsaktaki mikrobiyal fermantasyonu sayesinde meydana gelebilmektedir.

Organik Asitlerin Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Destekler: Organik asitler, yemlerin pH’ını düşürerek sindirim enzimlerinin aktivitesini artırır. Bu da besin maddelerinin daha iyi sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olur.

Patojen Mikroorganizmaları Kontrol Eder: Organik asitler, bazı patojen mikroorganizmaların büyümesini ve çoğalmasını engeller. Bu da hastalık riskini azaltır ve hayvan sağlığını iyileştirir.

Hayvan Performansını İyileştirir: Organik asitlerin kullanımı, hayvanların yemden yararlanma oranını ve büyüme hızını artırabilir. Bu da et, süt ve yumurta üretiminin artmasına katkıda bulunur.

Organik Asitlerin Bazı Bakteriler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Organik Asitlerin birkaç uygulama yöntemi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Kanatlı hayvan yemlerinin üretimine doğrudan eklenmektedir. Buradaki amaç; Yem’in pH düzeyini düşürerek hayvanların ürünlerindeki küf gelişimini engellemektir.
  • Kümes hayvanlarının gezindiği veya bulunduğu zemine püskürtülmektedir. Bu tarz uygulamalar, amonyak oluşumuna neden olan, ürik asit’in parçalanmasını sağlayan bakterilerin oluşumunu engellemektedir. Bu sayede amonyak oluşumu engellenmiş olur.
  • pH’ı düşürmek için hayvanların içme suyuna katılmaktadır. Organik Asit’in ayrılmaması sağlanırsa gram negatif bakteriler üzerinde inhibe edici etki sağlanacaktır.

Organik Asitlerin Enerji Verici Etkileri Nasıldır?

Organik Asitler yem üretiminde kullanılması durumunda kayda değer düzeyde enerji sağlamaktadır. Örneğin propiyonik asit buğdaydan 5 kat daha fazla enerji sağlama kabiliyetine sahip bir bileşiktir.

Organik Asitlerin pH düşürme kabiliyeti ve antimikrobiyal etkileri ayrışma düzeyine bağlıdır. Bu bileşiklerin ayrışma düzeyi pH düzeyine bağlıdır. Organik şairlerdeki ayrışma miktarı pK değerine bağlıdır. Bu bileşiklerden pK değerinin düşük olması ortamın pH ini düşürme kabiliyeti o kadar yüksek olacaktır.

Organik Asitlerin Ortam Koşulları ve Bakteri Türlerine Karşı Etkileri Nasıldır?

Her organik asidin kendine özgü antimikrobiyal spektrumları mevcuttur. Örneğin sorbik asit kimyasalı antimikrobiyal etkisi nedeniyle çok iyidir. Fakat Laktik Asit bakterilere karşı daha etkili bir kimyasal maddedir.

Bununla birlikte formik asit ve propiyonik asit daha geniş antimikrobiyal düzeyde etkileri mevcuttur. Yani farklı türdeki mikroorganizmalar ile daha iyi mücadele edilmektedir.

Ayrıca asetik asit ve laktik asit in vitro sinerjistik antimikrobiyal etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bakteri türleri, malik asit, tartarik asit ve sitrik aside karşı daha dayanıklı olduğu görülmüştür.

Fumarik Asit ise hayvan yemlerinde çok iyi ekşi tat veren özelliklere sahiptir. Koruyuculuk etkisi diğer kimyasallara nazaran daha düşüktür.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir